Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Iran försvarar beslutet att utestänga några av FN:s kärnkraftsinspektorer

På lördagen försvarade Iran sitt beslut att utestänga vissa av FN:s kärnkraftsinspektörer och anklagade USA, Storbritannien, Frankrike och Tyskland för att politisera FN:s internationella atomenergiorgan IAEA. Det rapporterade statliga medier.

Enligt Nasser Kanaani, talesperson för Irans utrikesministerium, har de tre europeiska länderna och USA missbrukat IAEA för sina egna politiska ändamål.

IAEA fördömde tidigare Irans beslut att utestänga en tredjedel av inspektörerna som hade tilldelats landet.

USA, Storbritannien, Frankrike och Tyskland har bett Iran att samarbeta med kärnkraftsövervakningen, och därmed också undersöka varför det finns spår av uran utanför övervakade områden.

Källa: Reuters

Utrikes

Representanthusets republikanske talman Kevin McCarthy är nu hårt trängd. Här talade han med journalister i kongressen på måndagen.

USA: De radikalaste Trumpanhängarna vill nu rösta bort sin egen talman

Republikanernas högerfalang vill rösta bort sin egen talman.

Poliser står utanför bostadshus som skadats i ett sprängdåd i Fullerö norr om Uppsala. En ung kvinna omkom i explosionen tidigt på morgonen den 28 september.

Svenska gäng infiltrerar hälsovården och företag – liknas vid italienska maffian

”Det är demokratihotande, ett jättestort problem.”

Soldater vid en vägspärr.

Försvagat Ryssland tvingas närma sig Azerbajdzjan men vägrar släppa greppet om Armenien

Azerbajdzjan har uppnått allt de eftersträvat, säger expert.

Haitiska medborgare bär sina tillhörigheter och är på väg att lämna landet.

FN sänder säkerhetsstyrkor till Haiti för att bekämpa det våldsamma gängvåldet

Den multinationella styrkan kommer att ledas av Kenya.

En läkare vaccinerar ett barn i Afrika under ett läkarbesök.

WHO gav grönt ljus för ett nytt malariavaccin för barn

Enligt WHO dör ett barn i malaria varje minut.

Polispatrull i Jordbro efter en dödsskjutning där den 28 september.

Svenskt kriminellt nätverk misstänks ha smugglat narkotika till gatugäng i Finland

Fallet behandlades i maj vid Helsingfors tingsrätt i de misstänktas frånvaro. Några av de misstänkta har redan förts till Finland.