Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Boosterdos av coronavaccin aktuell för äldre och personer i riskgrupperna

Personer i riskgrupper som bedöms vara extra känsliga mot coronasmitta kan börja ta höstens–vinterns boosterdos av coronavaccin. Det meddelade Institutet för hälsa och välfärd THL i ett pressmeddelande i dag.

Det här gäller personer över 65 år, 18 år fyllda personer som tillhör vissa riskgrupper och barn som fyllt 12 år och har starkt nedsatt immunförsvar.

Enligt THL kan boosterdosen med fördel tas samtidigt som influensavaccinet.

Inrikes

En kvinna (Pella Thiel( i blå tröja och blå scarf och långt brunt hår.

Mer fest än protest ska det vara, tycker miljöaktivisten Pella Thiel från omställningsrörelsen

Pella Thiel arbetar för livets förutsättning på vår planet.

dagisbarn på gården

Unicef om plats 14: Finland rasar också på listan över barnfattigdom

FN:s barnorganisation Unicef befarar att regeringen Orpos nedskärningar ytterligare försämrar läget för fattiga barnfamiljer i Finland. Särskilt illa har det blivit i familjer med en förälder.

Polis undersöker bil.

Åbobon Paiwand Zahid är bjuden till slottsbalen tack vare sitt hjältedåd: ”Vilken ära!”

Tisdagen den 29 augusti ställde sig Paiwand Zahid mellan gärningsmannen för ett knivattack i Åbo centrum och en äldre man. Därför är han nu bjuden att fira självständigheten på slottet.

Ann-Christine Karhu, Jonas Blomqvist, Silja Sahlgren-Fodstad och Nicke Aldén.

Finland fyller 106 år i dag! Så här kan du följa med självständighetsdagen

Direktsändning, chatt och teckenspråkstolkning.

President Niinistö med fru tar emot 1 700 gäster i kväll

President Sauli Niinistö med hustru Jenni Haukio står i kväll för sista gången värdar för självständighetsmottagningen på slottet. Omkring 1 700 gäster har inbjudits.

Tiderna förändras är temat för årets självständighetsmottagning och temat märks av såväl på valet av gäster som musiken och förplägningen.

Enligt presidentens kansli är de flesta gäster för första gången på slottsbalen. Många av gästerna har gjort en lång karriär som pionjärer, förebilder och mentorer.

Bland gästerna finns också unga innovationsexperter, personer som jobbar med framtidens framgångsfaktorer samt personer som säkrar samhällets och vardagens säkerhet, uppger kansliet.

Niinistö, som varit president sedan år 2012, får en efterträdare i början av år 2024.

STT