Spårjokern och personbil kolliderade i Sockenbacka – påverkar trafiken
Snabbspårvagnen Spårjokern, som ska ta passagerare från och med den 21 oktober, var med om en trafikolycka på onsdagsförmiddagen.
Under testkörning inträffade en krock mellan spårvagnen och en personbil på Sockenbackavägen i Helsingfors.
Räddningsverket uppger till Yle Uutiset att inga allvarliga personskador uppstod. I personbilen fanns en person.
Spårjokern var med om en olycka för en dryg vecka sedan. Då spårade vagnen ur när föraren övade att byta färdriktning.
Relaterat
Två människor omkom i bilolycka på riksväg 8
En omkörningskrock inträffade på riksväg 8 i Nykarleby på lördagen.
En ung man hittades död under en bil i Vanda – polisen har gripit bilens ägare
I det här skedet undersöks fallet som dråp.
Fyra personbilar krockade i Lillkyro
Fyra personbilar var inblandade i en trafikolycka på riksväg 18 mellan Laihela och Tervajoki vid lunchtid på torsdag.
En bil skulle svänga in på en gårdsväg och blev påkörd av bilen som kom bakifrån, från Tervajoki-hållet. Vid påkörningen skuffades den första bilen över i motsatt körfält där två mötande bilar krockade.
Två av bilarna hamnade i diket och två blev kvar på vägen. Trafiken dirigerades via en omväg medan olycksplatsen städades upp. Vägavsnittet öppnades för trafik igen vid 14-tiden.
I bilarna fanns bara chaufförerna, som alla undersöktes på plats och ingen behövde sjukhusvård.
Hastighetsbegränsningen på vägsträckan är 80 kilometer i timmen.
– Det var tur i oturen att ingen skadades allvarligt, säger jourhavande brandmästare Teemu Jumpponen.
Ingen av bilarna gick att köra efter olyckan.
Bilist allvarligt skadad efter krock med grävmaskin i Närpes
På torsdagseftermiddagen, strax efter klockan fyra, inträffade en allvarlig trafikolycka i Närpes.
En grävmaskin fanns på plats för att utföra dikningsarbete längs Riksväg 8, strax norr om Bäckliden. På grund av grävmaskinens arbete var hastighetsbegränsningen undantagsvis sänkt på platsen, till 50 kilometer i timmen.
Grävmaskinen hade varningsbelysning i bruk, men i övrigt var det mörkt eftersom ingen gatubelysning finns på platsen. Chauffören i personbilen noterade inte grävmaskinen utan kolliderade med den.
Bilisten skadades allvarligt och fördes till sjukhus med ambulans. Grävmaskinsföraren klarade sig däremot utan skador.
En död i trafikolycka i Åbo på torsdagsmorgonen
På torsdagsmorgonen körde en bil av vägen i korsningen av Tammerfors riksväg och Markulavägen i Åbo. Räddningsverket fick larmet klockan 6.30 och ryckte ut med fem enheter.
Enligt polisen hade bilen kört i riktning mot Åbo och körde ner i diket på höger sida av vägen. Personen som körde bilen dog i samband med utkörningen. Föraren var ensam i bilen.
Polisen och undersökningskommissionerna för trafikolyckor utreder olyckan.
Flera trafikolyckor i snöyran i Österbotten
Det ymniga snöfallet har orsakat flera krockar i Österbotten, bland annat i Vasa och i Nykarleby.