Italiens tidigare president Giorgio Napolitano har dött
Italiens tidigare president Giorgio Napolitano har avlidit. Han blev 98 år.
Napolitanos död tillkännagavs av den italienska premiärministerns kansli.
Napolitano valdes till president år 2006. Han blev omvald år 2013, men han avgick två år senare med hänvisning till sin höga ålder.
Under en politisk karriär som började redan på 1950-talet hann Napolitano vara ledamot i såväl det italienska parlamentet som Europaparlamentet. Han var också inrikesminister och talman i parlamentets underhus.
Källa: Reuters
Utrikes
En död och två skadade i knivdåd i Paris
En person dog och två skadades i ett knivdåd i Paris i går kväll. Personen som dog var en tysk turist.
Gärningsmannen har tidigare dömts för att ha planerat ett annat knivdåd. Han uppges vara en anhängare av radikal islamism och ha psykiska problem.
Antiterroråklagarmyndigheten kommer att påbörja en utredning av fallet.
Källa: AFP
Finländare fastnade i snökaos i München – finländsk studerande: ”Har inte sovit på 30 timmar”
Även en del av söndagens flyg är inställda.
Tsunamirisken lättar efter jordskalv i Filippinerna
Också Japan och Indonesien har utfärdat tsunamivarningar.
Brittiska och norska experter: Rysslands förluster på dagsnivå större än någonsin i Ukraina
Den ryska ledningen accepterar att de mister soldater.
Tågsprängningar i Sibirien tyder på upptrappat sabotagekrig
Ett bränsletåg fattade eld då det åkte genom Severomujsk-tunneln i Sibirien. Tunneln är del av den för Ryssland viktiga Bajkal‒Amur-järnvägen BAM.
För åtta år sedan släppte Ryssland 1 700 asylsökande till östgränsen – Yle har rett ut hur många av dem som fått stanna i Finland
Närmare hälften har beviljats internationellt skydd.