Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Fjolårets världsmästare på 100 meter byter tränare – olympisk mästare ska föra Fred Kerley till framgång i OS i Paris

USA-sprintern Fred Kerley gör stora förändringar i träningsupplägget inför OS i Paris. Kerley som vann guld på 100 meter i VM i Eugene år 2022 har anlitat Quincy Watts som sin nye tränare.

Kerley misslyckades i VM i Budapest där han eliminerades i semifinalerna.

– Förändringar innebär alltid risker, speciellt under ett OS-år. Jag kände att jag måste satsa på mig själv. Jag måste visa mig själv att jag ger allt, och det betyder att jag söker mig till tränare Watts, kommenterade Kerley på Instagram.

Watts är olympisk guldmedaljör på 400 meter och lång stafett i Barcelona år 1992, och är tränare för bland annat häcklöparen Rai Benjamin.

– Jag litar på att Watts får fram det bästa av mig under min karriärs viktigaste säsong, skrev Kerley.

Kerleys personliga rekord 9,76 är alla tiders sjätte bästa notering på 100 meter.

Sport

Eero Hirvonen sjua i Lillehammer – Jarl Magnus Riiber vann med klar marginal

I världscupen i nordisk kombination fick Eero Hirvonen till det i backmomentet och gick ut som tia i spåret. Hirvonen, som är en stark skidåkare, lyckades förbättra sin placering och åkte i mål som sjua i Lillehammer.

Norrmannen Jarl Magnus Riiber tog som väntat hem tävlingen. Johannes Lamparter från Österrike slutade tvåa och Jørgen Graabak från Norge trea.

Resultat

1. Jarl Magnus Riiber, Norge 25.55,3
2. Johannes Lamparter, Österrike +33,8
3. Jørgen Graabak, Norge +36,5

7. Eero Hirvonen, Finland +54,7
35. Wille Karhumaa, FInland +3.39,7
27. Ilkka Herola, Finland +3.11,5
39. Arttu Mäkiaho, Finland +4.12,3

Eero Hirvonen fick till det i backmomentet – går ut en knapp minut efter tvåan

Eero Hirvonen har i Lillehammer alla förutsättningar att nå en framskjuten placering i nordisk kombination.

I backmomentet fick han till ett rejält skutt som var 131 meter långt. Hirvonen knöt näven då han landat och går ut i skidspåret som tia, en knapp minut efter tvåan Johannes Lamparter.

Jarl Magnus Riiber var backmomentets överlägsna etta och åker mot en sannolik seger med sitt 55 sekunder stora försprång.

För Ilkka Herola blev backmomentet en pannkaka. I dåliga vindförhållanden bar hoppet endast 111 meter.

– Loppet är kört, sa Yles kommentator Mikko Hannula.

Skidmomentet börjar klockan 12.30 och sänds i TV2 och på Arenan.

Ställningen:

1. Jarl Magnus Riiber, Norge
2. Johannes Lamparter, Österrike +0.55
3. Ryota Yamamoto, Japan +1.00

10. Eero Hirvonen, Finland +1.50
35. Wille Karhumaa, Finland +3.56
38. Ilkka Herola, Finland +4.05
44. Arttu Mäkiaho, Finland +4.20

Remi Lindholm vinkar.

Direkt: Hur går det för Finlands anonyma kvartett i herrstafetten?

Längdåkarnas stafettdag i Gällivare.

Ett blekt Manchester United förlorade – passerades av Newcastle vars skadelista är allt längre

I den engelska fotbollsligan Premier League har storklubben Manchester United inte imponerat.

På lördagskvällen blev det en 0–1-förlust borta mot Newcastle efter ytterligare en blek insats. Anthony Gordon stod i den 55:e minuten för matchens enda mål.

Newcastles redan långa skadelista förlängdes: målvakten Nick Pope och målskytten Gordon tvingades nämligen utgå på grund av skador.

Segern innebar att Newcastle passerade Manchester United och gick upp som femma. Manchester United, som bara har gjort 16 mål på 14 matcher, ligger sjua.