Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Varg närmade sig skolbarn som väntade på taxi i Loimaa – stannade på några meters avstånd då barnet skrek högljutt

Polisen i sydvästra Finland fick vid åttatiden på tisdagsmorgonen in en anmälan om en varg som närmat sig ett barn som väntade på skoltaxin i Loimaa.

Polisen har gett lov att försöka skrämma bort vargen men visar den sig bete sig farligt så kommer individen att skjutas skriver polisen i ett pressmeddelande.

Vargen närmade sig 11-åringen då hen stod och väntade på skoltaxin i Alastaro. Vargen stannade på några meters avstånd då barnet skrek högljutt. Den drog sig tillbaka men iakttog barnet på håll fram tills att skoltaxin kom.

Åboland

Illustrationen föreställer ett ljus, typiskt för luciatåget. Sångtexter är skrivna med liten stil på manchetten.

Hurdana minnen har du av luciafirandet i skolan? Berätta för oss!

Vi samlar in publikens luciaberättelser från skoltiden.

Bild av en webbplats med text.

Föli hackades och fick stänga sin webbplats på lördagen

Åboregionens kollektivtrafiksamarbete Föli utsattes för en hackerattack på lördag eftermiddag.

en person med vit läkarrock

Årets cancerläkare Peter Boström utreder om det finns ett samband mellan tarmens mikrober och prostatacancer

I takt med att antalet prostatacancerfall ökar så ökar också behovet att förstå de bakomliggande orsakerna.

Fyra leende personer vid ett matbord. De har vinglas i händerna och på bordet finns många stearinljus. I bakgrunden en hylla och ljusslingor.

Tycker du om att diskutera på festen? Här är tre filosofiska icebreakers till julfesten!

Vilket är ditt favoritdiskussionsämne? Svara i kommentarerna

Naken man härjade med kniv i Åbo centrum

Polisen tvingades ingripa då flera personer ringde nödcentralen om en naken och blodig knivbeväpnad man som härjade i Åbo centrum på lördagen.

Polisen var snabbt på plats och fick situationen under kontroll. Enligt polisen var inga utomstående i fara.

Fallet utreds som innehav av föremål som kan användas för att skada andra.

Till Yle berättar polisen att incidenten ägde rum på Västerlånggatan men mer än så ville polisen inte informera om fallet.

Närtåg som tagits ur trafik.

Åbo vill ha närmare uträkningar innan beslut om lokaltågstrafik – Egentliga Finland eller Satakunta kan bli först med lokaltåg

Antero Alku, vd för Suomen Lähijunat, uppskattar att de första lokaltågen kommer att starta antingen i Egentliga Finland eller i Satakunta.