Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Unikt ekohus från Pargas hajpas i tv-program – huset står tomt, ägarna har gjort konkurs och flyttat utomlands

Ekologiskt ofärdigt småhus i Pargas.
Bildtext Ekohuset i Pargas skulle stå klart 2022, men försenades så att det blev färdigt först detta år.
Bild: Jesper Alm / Yle

Byggföretaget Godai hade stora planer på att modernisera småhusbyggandet, och man skulle bygga friska och miljövänliga hus vid Solbågen invid Kyrksundsstranden i Pargas. Verkligheten blev ändå en annan.

På onsdag kväll presenteras ett ekohus från Pargas i MTV3-kanalens husserie Grand Designs Suomi.

Huset är ett av de sju hus som Godai planerade att bygga i Pargas. Planen var att bygga Finlands första koldioxidnegativa småhus. Husen skulle ha egna båtplatser, och de marknadsfördes som Finlands grönaste ekoby.

Slutligen blev det bara ett hus, det hus som på onsdag presenteras på tv.

Ekologiskt småhus i Pargas.
Bildtext Enligt planerna skulle ekohusen bli 150 kvadratmeter stora.
Bild: Jesper Alm / Yle

I våras sökte bolaget sig självt i konkurs. Då hade man obetalda räkningar för cirka en miljon euro, berättade tidningen Turun Sanomat.

Flera lokala entreprenörer fick aldrig sina pengar.

I kvällens tv-program berättar Tero och Nina Ingelius att de flyttat utomlands.

Pargas stads nya bostadsområde Solbågen.
Bildtext Så här var det tänkt att ekobyn vid Solbågen skulle se ut.
Bild: Pargas stad

Ekohuset vid Kyrksundsstranden står i dag tomt.

Konkursboet har satt huset till försäljning och hoppas på det viset att man ska få in pengar. Tidigare försökte man sälja huset för 795 000 euro, men nu har konkursboet satt priset på 498 000 euro.

Förmedlaren säger till Yle Åboland att konditionsgranskningen inte visar några större konstruktionella fel i huset.

Pargas stads nya bostadsområde Solbågen.
Bildtext Illustrerande bild av hur ekobyn skulle se ut.
Bild: Pargas stad

Diskussion om artikeln