Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Mer än hälften av Nagorno-Karabachs befolkning har flytt till Armenien

Mer än 65 000 armenier har flytt från utbrytarregionen Nagorno-Karabach till Armenien, uppger myndigheterna i Armenien.

Utvandringen fortsätter kontinuerligt från regionen där Azerbajdzjan gick in med trupper förra veckan.

– På torsdag morgon hade 65 036 tvångsförflyttade personer korsat gränsen till Armenien från Nagorno-Karabach, säger den armeniska regeringens talesperson, Nazeli Baghdasaryan, i ett uttalande.

Cirka 120 000 etniska armenier bodde i Nagorno-Karabach före Azerbajdzjans offensiv.

Källa: AFP

Utrikes

Nikki Haley

Repulikanska Nikki Haley trycker på för mandatbegränsningar: ”Kaos följer” ​

Föreslog mentala kompetenstest för amerikanska tjänstemän.

Kronprinsessan Victoria och kronprins Daniel.

Kunglig glamour blandades med vetenskap och litteratur på prisutdelning och Nobelfest i Stockholm

Fem av de sex Nobelprisen delas ut i Stockholm varje år.

Argentinas nya president Javier Milei och hans syster Karina Milei beger sig till presidentpalatset Casa Rosadas i en öppen bil efter att han svors in som president.

Argentinas nya president Milei varnar för förvärrad ekonomi men utlovar ”en ny era”

Milei talar om åtstramningar och chockbehandling.

NRK: Ryssland försöker värva spioner i Norge

Ryska specialagenter försöker värva norrmän till att bli spioner för Ryssland, rapporterar olika mediebolag, bland annat NRK.

De har försökt värva spioner bland annat i Alta och Tromsö.

Agenterna uppger sig vara medlemmar i en rysk geografiförening men egentligen representerar de en organisation med kopplingar till den ryska försvarsministern Sergej Sjojgu.

Meningen är att agenterna ska försöka få information om Norges militäranläggningar och energi-infrastruktur.