Oskar Kirmes blev en poäng från OS-biljett i VM i artistisk gymnastik
De finska herrarna blev utan OS-biljett i VM i artistisk gymnastik. Oskar Kirmes och Elias Koski var båda ute efter en individuell plats i sommarspelen, men kammade noll.
Kirmes var bästa finländare i tävlingarna, men hans poäng 79,631 räckte inte till mer än en 39:e plats. Enligt gymnastikförbundet blev han bara en poäng från en OS-plats.
– Det är mitt bästa internationella resultat på över två år. Jag är lycklig för att ha kommit tillbaka till den här nivån, men det grämer så klart att ha gått miste om en biljett till Paris med så liten marginal. Jag kan ändå vara stolt, säger Kirmes i ett pressmeddelande.
Koski slutade 65:a.
Sport
Kärpät skämde ut sig inför slutsålda hemmahallen – HIFK vann med 7–0, stjärnvärvningen från NHL hamnade i slagsmål
Utskåpning i Uleåborg: ”Allt gick åt skogen”.
Frankrike, Nederländerna och Österrike – världsmotstånd i EM ifall Finland tar bakdörren, här är alla grupper!
A-ligans slutspelsvinnare i en av de tuffaste grupperna.
Ensidiga starten på backsäsongen – Stefan Kraft har tagit hem alla tre tävlingar
Han var bäst i båda tävlingarna i Ruka. Och Stefan Kraft fortsatte på inslagen väg i dag i Lillehammer.
Österrikaren var etta i normalbacken med sina hopp på 104 och 92,5 meter. Tysken Andreas Wellinger blev tvåa och Österrikes Daniel Tschofenig trea.
Niko Kytösaho var den enda finländaren i andra omgången och slutade 30:e. Eetu Nousiainen blev 36:e och Antti Aalto 41:a.
Mardrömskombinationen som gör finländarna chanslösa i spåren – verktygen saknas för fristil i kyla: ”Där ligger vi efter”
Förbundskaptenen skjuter ned påståendet om kylan.
Deppig sprint för blåvita herrarna – Tero Seppälä bäst med 52:a plats
Två bom i liggande och ytterligare en i stående. Då har man inget med topplatser att göra – men åtminstone var Tero Seppälä bästa finländare i Östersunds sprint med det saldot.
Han blev två och en halv minut från täten på en blygsam 52:a plats. Även de andra finländarna hade svårt med skyttet – Jaakko Ranta blev 64:e efter två bom, Tuomas Harjula 67:e efter två bom och Otto Invenius 92:e efter fem bom.
Vann gjorde skrällen Philipp Nawrath. Tysken hade inte varit på pallen i världscupen tidigare.
I morgon avslutas veckan i Jämtland med jaktstarter. Suvi Minkkinen representerar Finland på damsidan och Tero Seppälä är med i herrloppet.
Råkade akademitränaren avslöja en nyhetsbomb? Ägarna till Manchester City uppges vara sugna på att köpa klubb i Finland
City Football Group äger redan 13 klubbar runt världen.