Mångårig musiklärare och rektor belönas med Sjundeås kulturpris
Sjundeå musikförenings rektor Tarja Ryynänen får Sjundeås kulturpris på 500 euro för sitt mångåriga arbete för att upprätthålla och utveckla musikundervisningen i Sjundeå.
Hon belönas för sitt mångåriga arbete för att upprätthålla och utveckla musikundervisningen i Sjundeå.
Sjundeå musikförening där Ryynänen är rektor ordnar musikundervisning för både barn och vuxna.
Föreningen har varit verksam i 40 år och Tarja Ryynänen har fungerat rektor för musikskolan i 25 år och undervisar i ackordeon.
I kommunens pressmeddelande framgår det att Ryynänen blev väldigt häpen då hon hörde om att hon tilldelats priset.
I fjol gick kulturpriset till Sjundeå finska församlings klubb Olohuonekerho och året innan till författaren och illustratören Maikki Harjanne.
Årets pris överräcktes av bildningsnämndens ordförande Laila Andersson på Sjundeådagarna i Bildningscampuset Sjundeå hjärta på lördagen (30.9).