Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Pukki har sällsynt målexplosion med sig till ödeskvällen i EM-kvalet – nu har uppladdningen också varit raka motsatsen: ”Vilt upplägg senast”

Uppdaterad 13.10.2023 18:41.
Teemu Pukki i match mot Danmark.
Bildtext Teemu Pukki kom ingenvart mot Danmark senast Finland spelade i EM-kvalet.
Bild: Tomi Hänninen/Yle

Teemu Pukki får backa många år för ett målfacit som matchar förra helgen. Han behöver bara backa en månad för sin anonymaste landslagssamling på flera år. Nu hjälper ett snällare upplägg MLS-stjärnan.

Ni kommer säkert ihåg samtalsämnet då Finland kvalspelade i september?

Den tajta tidtabellen och MLS-proffsens extrema flygresor dominerade – under Teemu Pukkis allra första landslagssamling efter flytten till USA.

– Det var ett ganska vilt upplägg. Jag tycker att jag gjorde allt som stod i min makt, men det var få dagar för att förbereda sig. Redan i paus mot Danmark märkte jag att bränslet börjar ta slut.

– Nu har det varit annorlunda. Vi har haft fler dagar på oss för att i lugn och ro hitta rytmen.

Den här gången ingår fyra MLS-spelare i landslaget, på plats i ett varmt och behagligt Ljubljana sedan i måndags.

– Det här upplägget är mycket skönare för att acklimatisera sig. Helt ärligt, det tar tid för att anpassa sig. Det är egentligen först i dag som man är inne i det på riktigt, säger Austin FC-mittbacken Leo Väisänen inför lördagens stora EM-kvalmatch mot Slovenien.

”Seger och vi har en fot i EM”

Förbundskaptenen Markku Kanerva brukar anmärka på tidsbristen, men nu har landslaget helt plötsligt massor av tid. Efter tre dagar med fotbollspass valde man att köra en lättare träning på spelarhotellets gym under torsdagen.

Rytmen med kvalmatcher på lördag och tisdag gör också att det finns många tillfällen för att måla upp betydelsen av lördagens match.

– En av Finlands allra viktigaste matcher i åtminstone närhistorien, säger Väisänen och summerar i klartext:

– En seger och vi har en fot i EM, en förlust och det är tvärtom.

Läget i grupp H
LagVinst–kryss–förlustPoäng
Slovenien4–1–113
Danmark4–1–113
Finland4–0–212
Kazakstan4–0–212
Nordirland1–0–53
San Marino0–0–60

Ett kryss simmar någonstans däremellan, men tabelltrean Finland mår inte speciellt illa om det blir oavgjort.

– Alla är medvetna om vad som ligger i potten. Inget avgörs här, men en seger skulle vara störtskön, säger Pukki.

Fyra mål i ryggen

Landslagshösten handlar om att uppfylla kvalets enda mål: sluta topp två i kvalgruppen och gå till andra raka EM-slutspelet.

Under de senaste åren har landslagstruppen skiftat färg och Pukki bär ett stort ansvar som en av de mest rutinerade. 33-åringen är målkung i herrlandslaget, men i EM-kvalet har han närmast blivit en framspelare – bland annat med assist till båda målen då Finland besegrade Slovenien med 2–0 i juni.

– Jag väljer målskyttet alla dagar i veckan. Men om Finland vinner så går allt för sig.

Det går åtminstone inte att klaga på målformen. Så sent som förra helgen gjorde Pukki fyra mål i en MLS-match.

– Man får backa till junioråldern för att hitta en match där jag har gjort fyra mål.

Yle direktsänder EM-kvalet mellan Slovenien och Finland på lördag. Avspark klockan 19.00.

Diskussion om artikeln