Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Säkerhetspolisen i Estland publicerade bild av den kapade datakabeln mellan Finland och Estland

Uppdaterad 27.10.2023 20:07.
Datakabeln mellan Finland och Estland som gick av samtidigt som gasledningen Balticconector hösten 2023.
Bildtext Den estniska säkerhetspolisens bild av den rejält förstörda datakabeln mellan Finland och Estland.
Bild: Viron suojelupoliisi

Den estniska säkerhetspolisen Kapo publicerade på fredagen den första bilden av den kapade datakabeln som går mellan Finland och Estland.

Enligt tidningen Postmees anser åklagarmyndigheten och säkerhetspolisen att det är klart att kabeln skadats på grund av yttre påverkan.

Ett föremål har fastnat i kabeln som gått av.

Skadan på kabeln observerades ungefär samtidigt som man märkte att gasledningen Baltic Connector mellan Finland och Estland skadats natten till den 8 oktober.

Enligt den estniska rundradion har de myndigheter som utreder fallet begärt handräckning av de kinesiska myndigheterna.

Enligt estniska åklagare vill man utreda vilken roll det Hongkongflaggade fartyget NewNew Polar Bear kan ha spelat i sammanhanget. Fartyget körde över det område där datakabeln och gasröret finns. Det hände ungefär samtidigt som skadorna uppstod.

Helsingin Sanomat var först i Finland med att rapportera om bilden på den skadade kabeln.

Det här är en bearbetad översättning av Yle Uutisets artikel Viron suojelupoliisi julkaisi kuvan Suomen ja Viron katkenneesta tietoliikennekaapelista som skrivits av Tom Kankkonen. Texten har översatts och bearbetats av Lars Gustafsson.