Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Bantat äldreboende fick grönt ljus i Jakobstad

Från 2015
Nytt seniorboende byggs på Carpelanska tomten
Bild: YLE/Patrik Enlund

Det som skulle bli ett serviceboende i tre våningar har skalats ner till två våningar. Detta efter att en grannfastighet opponerat sig mot att åldringsvännerna inte följer detaljplanen.

Eftersom bygget nu är i enlighet med planen för kvarteret har också grannfastigheten gett grönt ljus. Istället för 20 bostäder blir det nu 17 stycken, men i Carpelanska huset ryms ytterligare två bostäder samt kök och matsal.

Behovet är stort. Cirka 400 personer står i kö efter bostad hos Jakobstads åldringsvänner.

Kanske också daghem

I ett par år har det också förts diskussioner om ett daghem i utrymmena.

Barnen och de äldre ska kunna delta i sagostunder, äta tillsammans i matsalen och snickra ihop. Med ett eget daghem kunde man skapa ett naturligt umgänge.

Men längre än till diskussionsstadiet har inte dagisplanerna kommit än så länge.

Nu inväntar man grönt ljus av Museiverket och går allt som planerat kan byggnadsarbetena inledas våren 2016. Färdigt är det nya äldreboendet ett år senare.