Skatuddens utebad lånar en miljon av staden
Projektet Helsinki Allas har beviljats ett lån på en miljon euro av Helsingfors stad, och får hyra tomten vid Skatudden i två år.
Skatudden kan få flytande bassänger och en strand redan till nästa sommar. Komplexet ska också få kaféer och restauranger samt ett Östersjöcentrum.
Det är Korjaamo Group som står bakom projektet Helsinki Allas, som nu har beviljats ett lån på en miljon euro av Helsingfors stad för att komma igång. Fastighetsnämnden beslöt i går att Helsinki Allas får hyra tomten på Skatudden i två år.
Målet är 1500 gäster per dag
Stadsbadet har som mål att locka 1500 besökare per dag. Det ska också ordnas konserter och andra evenemang på området.
Projektet finansieras med lån och sponsorering, men har också fått ihop en stor summa genom gräsrotsfinansiering. Lånet från Helsingfors stad beviljas från stadens idrottsfond.
Enligt fastighetskontoret höjer projektet hela Skatuddenområdets dragningskraft för både invånare och turister.