HaHy börjar med innebandy för juniorer
Hangon Hyrskyt kommer att börja med innebandy för juniorer. Klubben vill på så sätt få flera innebandyspelare till staden.
I Hangö finns för tillfället 90 registrerade innebandyspelare. Antalet har minskat drastiskt. För ett antal år sedan fanns det omkring 200 licensspelare i staden.
- En del av spelarna har flyttat bort, men vi har inte satsat tillräckligt på juniorverksamheten, slår innebandyspelaren Marika Pulliainen fast.
Pulliainen gästade Sportmåndag den 30.11 tillsammans med lagkamraten Neea Kotkanoja. Båda spelar innebandy i Hangon Hyrskyts damlag.
För tillfället har Hangon Hyrskyt ingen juniorverksamhet.
- Vi har planer på att starta tre – fyra juniorlag för nästa säsong. Lag för både pojkar och flickor.
Knagglig start på säsongen
Hangon Hyrskyts innebandydamer som spelar i division 2 har haft en knagglig start den här säsongen. Spelarna Marika Pulliainen och Neea Kotkanoja säger att laget nog så småningom får sitt spel att löpa bättre.
Problemet har varit och är att vi inte har träningspass tillsammans, säger Neea Kotkanoja.
- Vi tränar två gånger i veckan tillsammans med vårt andra lag. Många av första lagets spelare bor på annan ort, så det är svårt att ordna gemensamma träningar, säger hon.
HaHys andra lag spelar i division 4.
På söndagen (29.11) spelade Hangödamerna en match mot Grankulla IFK. Det blev förlust för HaHy med siffrorna 0-3.
- Vårt samspel fungerade inte riktigt och vi gjorde inte mål på de lägen vi hade. Ingen av oss kom upp till den nivå vi brukar, summerar Neea Kotkanoja förlustmatchen.
HaHy under nedflyttningsstrecket
Att HaHy efter sju spelade matcher ligger under nedflyttningsstrecket känns inte bra, säger hon.
- Vårt största problem har varit att vi inte har varit tillräckligt med folk på matcherna. Vi har haft för få bytesspelare, inte tillräckligt många anfallskedjor och backar, förklarar Kotkanoja.
- Vi har alltför ofta haft bara tre backar och knappt två anfallskedjor.
Andra lag mera samspelta
Neea Kotkanoja säger att de övriga lagen som spelar i samma zon är mera samspelta än HaHys damlag.
För att komma bort från nedflyttningsstriden har hon ett enkelt recept.
- Vi talar med varandra och kommer överens att vi vinner de kommande matcherna och så går det bra sedan.
Neea Kotkanoja som spelar anfallare i HaHy säger att det för hennes lag i de kommande matcherna gäller att skapa flera målchanser och att sedan utnyttja dem.
Turneringar i division 2
I innebandy har varje lag fem utespelare och en målvakt samtidigt på plan.
I damernas division 2 spelas en dags turneringar där varje lag normalt spelar två matcher.
Marika Pulliainen säger att man nog orkar spela två matcher om dagen med reducerat manskap.
- Då spelar man på ett lite annat sätt. Som back anfaller man inte lika aktivt som man gör om man har tre kedjor, säger Pulliainen.
Tvåan blir hårdare hela tiden
Marika Pulliainen säger att skillnaden mellan division 1 och division 2 är relativt stor.
- Tvåan blir hårdare hela tiden men ettan är nog ganska hård serie fast samma lag har spelat där ganska länge redan.
För att bli en riktigt bra innebandyspelare krävs enligt Marika Pulliainen snabbhet, uthållighet, en bra teknik och bollöga.
Äldre och yngre spelare
HaHys innebandylag består av äldre och yngre spelare. I laget spelar till exempel också en mamma med sina två döttrar.
Sissi Vilkmans två döttrar Matilda och Emilia Nikander spelar i laget.
Marika Pulliainen säger att hon väntar på att hennes dotter ska bli så stor att hon kan spela i HaHys damlag.
- Jag hoppas det sker före jag pensionerar mig från innebandyn, skrattar hon.
Division 1 är inte aktuellt
För ett tiotal år sedan spelades det daminnebandy på division 1-nivå i Hangö. Sledgehammer Ladies kvalade till och med till ligan i slutet av 1990-talet.
Marika Pulliainen säger att det inte är aktuellt med division 1-spel för HaHy på länge.
- Att spela i division 1 skulle kräva betydligt större satsningar från vår sida. Serien spelas som enskilda matcher och resorna är mycket längre till bortamatcherna.
- Ekonomin måste vara i skick, tillägger hon.
Dessutom kräver division 1-spel gemensamma träningar för laget annars lyckas det inte, säger Marika Pulliainen.
