Amazon donerar intäkter från högerextrem låt till flyktingar
Webbutiken Amazon uppgav på nyårsafton att all vinst som bolaget gör på den högerextrema gruppen Pegidas "hymn" doneras till flyktingarbete i Tyskland.
Det är anti-immigrationsrörelsen Pegida som har gett ut en instrumentell låt som heter Zusammen Sind Wir Stark! – Tillsammans är vi starka!
Låten kom till försäljning under julen och Amazon har fått hård kritik för att göra pengar på rasism.
Pegida, ett akronym för Patriotiska européer mot islamisering av västvärlden, har sagt att vinsten för låten ska gå till hemlösa tyskar.
Men Amazon satte upp ett meddelande på sin tyska webbplats där det stod att den vinst som bolaget gör doneras till de flyktingar som har kommit till landet under året, främst från inbördeskriget i Syrien.
- Amazons vinst för den här sången går till en ideell organisation som stöder flyktingar, skriver företaget.
Ökat intresse för Pegida under flyktingkrisen
Pegida grundades för ett drygt år sedan som en xenofobisk Facebook-grupp.
Till en början lockade organisationens demonstrationer bara ett hundratal i staden Dresden.
Intresset för organisationen falnade till en början efter att grundaren Lutz Bachmann postade selfien där han hade Hitlerfrisyr och –mustasch.
Under året som gått har Tyskland tagit emot över en miljon asylsökande och det har gett gruppen fler anhängare.
Grundaren kallade asylsökande för djur
Efter terrorattentaten mot satirtidningen Charlie Hebdo i Paris demonstrerade 25 000 personer i Dresden.
Det har också ordnats många motdemonstrationer.
Bachmann avgick i januari 2015 från sina uppgifter inom Pegida efter att han kallat asylsökande för skräp, djur och avskum på Facebook.
Bachmann återvaldes ändå som ordförande för Pegida i februari 2015 efter att det visade sig att mustaschen på Hitlerbilden hade lagts till efter att bilden tagits.