Polisöverdirektör: Ingen oenighet inom polisen om nyårsoroligheter
Polisöverdirektör Seppo Kolehmainen säger att det inte finns någon konflikt mellan de olika polisbesked som har getts under dagen angående eventuella brottsplaner inför nyårshelgen.
Det handlar i stället om olika sätt att se på saken, säger Kolehmainen.
Enligt Helsingforspolisen hotades Helsingfors av en liknande samordnad attack som i Köln, där utländska män trakasserade kvinnor under nyårsnatten. Polisen grep flera personer i stationstunneln vid Helsingfors järnvägsstation och körde bort tiotals andra.
De sex asylsökande som greps vid flyktingboendet i Kyrkslätt på nyårsaftonen ska enligt Helsingforspolisen ha planerat trakasserierna.
Centralkriminalpolisen däremot säger att det inte finns belägg för att det i Finland skulle ha planerats något liknande som i Köln.
Enligt polisöverdirektören hade Helsingforspolisen det operativa ansvaret under nyårshelgen medan CKP som ansvarar för förundersökningen granskar händelserna från en annan synvinkel. Därför har de olika tolkningarna uppstått, menar han.