Skrällen Konta till semi – kan bli första brittiska damfinalisten på 39 år
Oseedade Johanna Konta har tagit sig ända till semifinal i australiska öppna. Ingen brittisk damspelare har varit i final i en grand slam-turnering sedan Virginia Wade vann Wimbledon år 1977.
Hon är född i Australien av ungerska föräldrar och numera bosatt i Spanien. Men Johanna Konta representerar Storbritannien och har skrivit ett stycke brittisk tennishistoria i australiska öppna.
Ännu i fjol var hon rankad nummer 146 i världen. Nu har Konta tagit sin in bland de fyra bästa i årets första grand slam-turnering.
I kvartsfinalen i damsingel vann Konta i raka set över kinesiskan Zhang Shuai, 6–4, 6–1.
Kerber väntar i semi
– Hon gjorde det inte enkelt för mig. Men jag njöt verkligen av matchen. Jag tog ingen press av sammanhanget, utan spelade bara så bra jag kunde, sade Konta i segerintervjun på centercourten i Melbourne efter sin seger över den kinesiska kvalspelaren.
Nu väntar Tysklands Angelique Kerber i semifinal för Johanna Konta.
Kerber slog i sin kvartsfinal Victoria Azarenka från Vitryssland med 6–3, 7–5.