Jordbrukarna får mer tid på sig att söka stöd
I vår får jordbrukarna mer tid på sig att ansöka om stöd. Landsbygdsverket meddelar att ansökningstiden förlängs till den 15 juni. Stödansökan blir också enklare när en del skeden i den slopas.
Fördelen med att förlänga ansökningstiden är att den samordnas med vårsådden. Jordbrukarna kan lämna in stödansökan när de vet vad de kommer att så på åkrarna. Enklast är det att ansöka om stöd via Landsbygdsverkets e-tjänst.
Fler söker stöd på nätet
Tidigare har ansökningstiden gått ut i månadsskiftet april-maj. Enligt EU:s regler kan 15 juni vara den sista inlämningsdagen.
I Finland kan man nu senarelägga inlämningstiden eftersom de flesta jordbrukare har börjat lämna in sina ansökningar elektroniskt. I fjol lämnade 86 procent av jordbrukarna in sina stödansökningar i elektronisk form.