HJK:s vassa dubbelvärvning: Forssell och Medo
HJK har bestämt sig för att ta tillbaka fotbollsguldet från Seinäjoki. Inte nog med att Mikael Forssell har skrivit på för den kommande säsongen. Dessutom återvänder mittfältaren Medo till Helsingfors.
Forssell har tränat med HJK under vårvintern och valde att inte fortsätta jakten på en klubb i utlandet utan kommer att spela resten av året för Klubi.
– Laddningen inför den här säsongen är speciell, för jag vill vinna mästerskapet. Jag vill med mina mål visa att jag är värd tränarens förtroende, säger Forssell i HJK:s pressmeddelande.
Medo spelade för HJK under åren 2007 till 2010, då han var en av ligans klart bästa spelare.
Efter det såldes mittfältaren till Partizan Belgrad, och från Serbien har resan gått vidare till Bolton i England och israeliska Maccabi Haifa. Nu återvänder han till HJK.
– Jag hade gott om alternativ, men min kärlek till HJK gjorde att jag ville klä på mig den blåvita speldräkten igen, säger Medo.
Medo har dubbelt medborgarskap, både Sierra Leone och Finland.
Forssell och Medo reser i veckan med HJK till Spanien, dit fjolårets ligatrea styr för ett träningsläger i Marbella.