Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Stort intresse för Valkolinna i Vasa

Från 2016
Valkolinna i Vasa
Bildtext Så här ska huset se ut som ska byggas på den tomt där Valkolinna står idag.
Bild: Yle/Sofi Nordmyr

Trots att bygget inte börjat än är det ett stort intresse för bostäderna i det höghus som ska resas där anrika Valkolinna står idag i Vasa.

Gamla Valkolinna i Vasa jämte ett nytt höghus
Bildtext Höghuset till höger visar hur det nya höghuset ska se ut som reses på Valkolinnatomten.
Bild: Yle/Sofi Nordmyr

Valkolinna ska rivas och i höst börjar företaget YIT bygga ett höghus på tomten. Ett år senare väntas huset stå klart för inflyttning.

- Investeringsbeslutet är fattat och det här projektet är prio ett för oss just nu, säger projektchef Timo Ketola på YIT.

Redan 2010 beviljade Närings-, trafik- och miljöcentralen rivningstillstånd men först i somras godkände Vasa stad detaljplaneändringen som gör det möjligt att riva det gamla huset och bygga upp ett nytt.

Valkolinna, ritat av Viljo Revell, är byggt på 1930-talet, ursprungligen för skyddskårernas räkning. Byggnaden är i funkisstil men har förfallit.

Rent fysiskt står Valkolinna på gränsen mellan Vöråstan och Vasa centrum.

Gamla Valkolinna i Vasa jämte ett nytt höghus
Bild: Yle/Sofi Nordmyr

Diskussion om artikeln