Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Bönderna vill se mer än bara tal

Från 2016
Uppdaterad 04.05.2016 10:09.
Fredrik Grannas, ÖSPs ombudsman på Senatstorget i Helsingfors.
Bild: Fredrik Grannas

Arga och besvikna bönder intog Senatstorget i Helsingfors. En av dem är Fredrik Grannas från ÖSP. - Beslutsfattarna måste hörsamma oss, säger Grannas.

Det är en sällan skådad samling med traktorer som intagit hela Senatstorget. Bönder från hela Finland har rest till huvudstaden för att protestera mot den dåliga lönsamheten inom jordbruket.

Banderoller och skyltar

Från svenska Österbotten finns uppskattningsvis ett sjuttiotal bönder på plats.

Bland dem Fredrik Grannas, ombudsman på Österbottens svenska producentförbund.

- Vi står här på trapporna vid domkyrkan. Vi har skyltarna och banderollerna med oss, berättar Grannas.

Torget är fyllt med traktorer.

- Vi är alla här i samma ärende: Jordbrukets överlevnad i Finland.

Finländska bönder protesterar på Senatstorget i Helsingfors.
Bild: Fredrik Grannas

Politikerna måste lyssna

Politikerna har också visat sig, åtminstone statsminister Juha Sipilä och finansminister Alexander Stubb har rört sig i vimlet.

Fredrik Grannas tror att politikerna kommer att lyssna på bönderna. Det måste de göra.

- Beslutsfattarna måste hörsamma oss. Vi har en lönsamhetskris och det vet de om. Så om det inte lossnar något ur det här, då är det problematiskt. Också för de styrande, säger Grannas.

Mer stöd från EU

Grannas säger att jordbrukarna måste få mer stöd från EU.

- Rysslands bojkott av livsmedel drabbar Finland extra hårt. Det måste komma mer medel från Bryssel.

Demonstrationen har också att göra med att lantbruksstöden försenats kraftigt.

Diskussion om artikeln