Uppemot 70 årsverken bort på Anvia
Teleoperatören Anvia inleder samarbetsförhandlingar med sin personal. Uppemot en femtedel av personalen riskerar förlora sina jobb.
Sammanlagt berör samarbetsförhandlingarna 350 anställda och målsättningen är en nedskärning med högst 70 årsverken. Utanför förhandlingarna står bland annat företagets kundtjänstpersonal.
Anvia dras med sjunkande lönsamhet och skriver i ett pressmeddelande att det bland annat är den offentliga sektorns sparåtgärder som syns i försäljningen.
- Eftersom någon snabb vändning av det ekonomiska läget inte är att vänta är vi tvungna att söka besparingar, säger Anvias verkställande direktör Mika Vihervuori.
Vid samarbetsförhandlingarna kommer man även att diskutera överförandet av installationsverksamheten till Anvia Telecom Ab:s dotterbolag Viria Ab och dess organisering med representanter för personalen. Televerksamhetens expansion till övriga Finland beaktas även vid förhandlingarna.