Snabbdejtning för energiföretag

Korta träffar ansikte mot ansikte. Det är konceptet med Energy Match som ordnas i samband med Energy Week i Vasa. Mellan 20 och 30 minuter är tillräckligt för att företag ska hitta varandra.
Företagen har fått välja vem de vill gå på "dejt" med. Mötet pågår i mellan 20 och 30 minuter och det är tillräckligt för att knyta kontakter som i framtiden kan leda till samarbete.
På den tiden hinner man diskutera, utbyta kontaktuppgifter och göra upp om ett nytt möte. Konceptet, när det appliceras inom företagsvärlden, kallas ibland speed networking.
Över 100 möten
Totalt 55 företag deltar i Energy Match och under onsdag och torsdag kommer det att bli över 100 möten.
- Företagen har givetvis möjlighet att träffa varandra när som helst under Energy Week men det här konceptet strukturerar upp det hela och ger dem en tidtabell, säger Satu Alapiha, från Enterprise Europe Network som håller i trådarna.
- Att prata ansikte mot ansikte är det bästa sättet att se om man har något gemensamt, säger Alapiha.
Som namnet skvallrar om rör det sig främst om företag inom energibranschen.
"30 minuter är bra"
Bland deltagarna finns Carl-Christian Bohl, vd på Three Oaks i Stockholm.
Three Oaks samarbetar med franska Valorem som investerar i Norden i framför allt vindkraft.
- Jag är här för att se vilka möjligheter som finns inom vindkraft och förnyelsebar energi i Finland, säger Bohl.
Det här är Bohls tredje besök på Energy Week. Han gillar konceptet.
- Det hålls bra föreläsningar och man skapar kontakter. På det här sättet får man också kontakt med personer som man sannolikt inte annars skulle träffa.
Bohl ska träffa åtta möjliga samarbetspartners under Energy Match.
- 30 minuter är bra. Man får kontakt och får en känsla för den andra personen och så hinner man kort berätta vad man sysslar med.
Ta vara på alla kontakter
På plats finns också Ann Boije af Gennäs, försäljningschef på Fortum Trading i Sverige.
- Vi vänder oss till företagskunder som förbrukar energi, alternativt producerar energi, som till exempel vindkraftsparker.
Hon ger också tummen upp för Energy Match.
- Det är precis tillräckligt med tid för att etablera en kontakt. Det är ju det man behöver göra.
Hon tror att de möten som hon deltar i kommer att leda till något.
- Absolut. Vi ska ta tillvara alla kontakter vi skapat, kontakta dem igen och och se till att få nya möten.
För att förstå trender och vad som händer i energibranschen är det viktigt att närvara på Energy Week, anser Boije af Gennäs.
- Det finns många lärdomar och mycket information man kan dela.