Viktigt att shoppa också på påsken? Nej, säger kyrkan
Chefen för Kyrkans forskningsinstititut Kimmo Ketola ondgör sig över att affärerna kan hålla öppet hela påskhelgen. Det gör att skillnaden mellan helg och vardag suddas ut, säger han.
Ketola säger att en blandning av vardagar och helgdagar ger människan en bra livsrytm. Med affärer som alltid är öppna suddas den gränsen ut, säger han.
- Då helgerna börjar likna vardagarna använder vi inte helger till annat än vardagliga ting, säger Ketola.
Många köpcentra är öppna under hela påskhelgen. Ett stort köpcentrum i Helsingfors lockar kunder med påskliljor på långfredagen och med gömda påskägg på påsksöndagen.
På annandag påsk lockas barnfamljer på shopping med hjälp av husdjur.
Yle har frågat folk på gatan i Tammerfors om vad de anser om affärernas nya öppettider. De flesta anser som kyrkans representant.
- Det är alldeles onödigt. Om man lever ett vanligt liv hinner man nog handla på normala tider, säger Vilmo Luoma.
Också Kirsti Mäkelä tycker att kortare öppettider är att föredra.
- Säkert gagnas någon av att affärerna är längre öppna, men själv behöver jag det inte, säger hon.