Ny rättspraxis för omskärelse av pojkar
Högsta domstolen har dragit upp nya linjer för rättspraxisen för omskärelse av pojkar på grund av religiösa och kulturella skäl.
HD kompletterar sin tidigare linje enligt vilken omskärelse av pojkar som har utförts av andra än medicinska skäl kan klassas som misshandel, men det är inte straffbart om det kan anses vara i barnets intresse.
Högsta domstolen meddelar om två prejudikat varav det första fallet berör två muslimska pojkar som blivit omskurna av en person som inte var en läkare.
Men eftersom omskärelsen var utförd med yrkesskicklighet och det var i pojkarnas intresse förkastades åtalen om misshandel.
Utan mammans samtycke
I det andra fallet hade en pappa med nigerianskt ursprung låtit omskära sin son utan den finländska mammans samtycke, men sagt åt läkaren som utförde omskärelsen att det var hennes vilja.
I det fallet friades läkaren från åtalen, medan pappan dömdes för misshandel.