Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Lycklig Miklu: Forssell i landslaget år 2033?

Från 2016
Uppdaterad 04.05.2016 14:00.
Mikael Forssell ler.
Bildtext Mikael Forssell.
Bild: All Over Press

Mikael Forssell och frun Metti ska snart få en pojke. Det meddelade HJK-anfallaren och landslagsikonen på Twitter på tisdag. Nu är förväntningarna skyhöga. ”Landslaget väntar år 2033 … ingen press, min son”.

Nu är det läge för HJK:s juniortränare att gnugga händerna. En ny Forssell kan bli landslagsaktuell … om sjutton år.

Mikael och Metti Forssell har redan dottern Lilia sedan tidigare och snart är det dags för tillökning. Pojken beräknas födas i augusti.

– Vi är otroligt lyckliga och tacksamma. En pojke och en flicka, det bästa av två världar, skriver Metti Forssell på sin blogg.

Mikael Forssell fyllde på med ett humoristiskt inlägg på Twitter – och skruvar upp förväntningarna för Fotbollsfinland.

Diskussion om artikeln