Lustgasbarnmorskor får sparken
De barnmorskor som missbrukade lustgas på arbetstid vid Barnmorskeinstitutets sjukhus sägs upp.
Barnmorskorna använde lustgas på arbetstid medan de hade jour. Fyra barnmorskor deltog. Det var ett ögonvittne som rapporterade om att de hade andats in lustgas.
Två av barnmorskorna var fast anställda och de blir uppsagda. De två andra hade tidsbundna kontrakt som inte förlängs.
Kvinnoklinikens överläkare Mika Nuutila säger att man ser så allvarligt på det här fallet att uppsägning var enda utvägen.
- Vi beklagar verkligen situationen, säger Mika Nuutila.
Enligt honom får lustgasepisoden inga andra konsekvenser för barnmorskorna än att de förlorar sina jobb. Men sjukhuset vidtar åtgärder för att något liknande inte ska hända igen.
- Sjukhuset kommer att undersöka händelsen noggrannt och se till att något sådant här aldrig händer igen. Jag har inte hört om att något liknande skulle ha hänt tidigare, säger Mika Nuutila.
Situationen kunde potentiellt ha äventyrat patientsäkerheten vid Barnmorskeinstitutet, men Nuutila konstaterar att det var tur att det inte gick så.
Barnmorskorna tog hand om födande kvinnor under samma arbetsskift, efter att de hade inhalerat lustgasen. Händelserna ledde inte till några konsekvenser för mammor och barn på avdelningen.