Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Saimenvikaren har fått rekordmånga kutar

Från 2016
Uppdaterad 11.04.2016 17:28.
Saimenvikare på isen
Bild: Forststyrelsen/ Teemu Uotila

Saimenvikaren har fått ett rekordantal kutar i södra Saimen; hela tolv stycken. Det är mer än på flera årtionden.

Ismo Marttinen som frivilligt räknar kutar för Världsnaturfonden säger att så här många kutar inte har fötts sedan början av 1980-talet.

- Det här är det bästa resultatet vi har haft. Några år har vi kommit till samma antal men de flesta år har antalet kutar varit mindre säger Marttinen.

Effektivare skydd av vikaren har gett resultat

Saimenvikaren har skyddats extra effektivt. Den har fått ha sina bon i fred och kutarna har kunnat söka skydd i snödrivorna. Kutarna som nu är en och en halv månad gamla ser ut att må bra.

- De är olika stora och i god form. De största väger redan över tjugo kg, de minsta tio kg säger Marttinen.

Enligt Forststyrelsens uppskattning består stammen av 320 vikare, utöver de tolv kutar som fötts i vinter. Mellan 1950 och 1980 fanns det under 200 vikare, och på 2000-talet räknades de till 260.

Miljöministeriets målsättning är att det ska finnas 400 Saimenvikare år 2025.

Diskussion om artikeln