Hoppa till huvudinnehåll

Sport

UCL semifinal: Heroisk Hart höll siffrorna nere

Från 2016
Uppdaterad 04.05.2016 14:00.
Pepe hade matchens bästa chanse, men Joe Hart räddade.
Bildtext Pepe hade matchens bästa chans, men Joe Hart räddade.
Bild: EPA/FACUNDO ARIZABALAGA

Ingenting är avgjort efter den första Champions League-semifinalen mellan Manchester City och Real Madrid.

Lagen inleder returen i Madrid om en vecka från ett mållöst utgångsläge.

Redan innan tisdagens match bjöds det på dramatik när Real Madrids laguppställning presenterades och Cristiano Ronaldos namn lyste med sin frånvaro.

Cristiano Ronaldo följde med semifinalen från bänken.
Bildtext Cristiano Ronaldo fanns inte i laguppställningen.
Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

I den portugisiske superskyttens skadefrånvaro hade de spanska gästerna svårt att komma till lägen och skapade inte mer än ett skott mot mål och ett par hörnor i den första halvleken.

Manchester City såg tidvis farliga ut och hade ett par frisparkslägen, utan att hota Keylor Navas mål.

De enda noteringarna i protokollet under första halvlek var två gula kort. Det ena tog Reals Pepe medan det andra visades åt Citys David Silva. Silva tvingades sen utgå strax innan pausvilan med en misstänkt baklårsskada och ersattes av 19-åriga Kelechi Iheanacho.

Hart heroisk när det behövdes

I den andra halvleken fortsatte det tillknäppta spelet. De bästa chanserna fick Real Madrid i slutet av matchen.

Mittbacken Pepe stod plötsligt helt ensam framför mål, men hans dåliga skott träffade en framrusande Joe Hart i bröstkorgen. Den engelska landslagsmålvaktens ingripande i situationen var matchens behållning.

Matchen slutade 0-0 och vem som går till final i årets Champions League klarnar om åtta dagar, den 4 maj.

Resultat, tisdag, 26 april

Manchester City – Real Madrid 0-0

Match, onsdag, 27 april

Atletico Madrid – Bayern München

Match, tisdag 3 maj

Bayern München – Atletico Madrid TV2

Match, onsdag 4 maj

Real Madrid – Manchester City

Diskussion om artikeln