Hoppa till huvudinnehåll

Vega

The Rime är veckans utmanare på Vegatoppen. Rösta på din favorit här!

Från 2016
Uppdaterad 06.05.2016 12:42.
Gruppen The Rime
Bildtext The Rime är utmanare på Vegatoppen.
Bild: Anders Eklund

The Rime utmanar Vegatoppen med låten Bleeding Heart.

Vem är The Rime?

- The Rime är ett band bestående av fyra män, uppvuxna under 70- och 80-talet, med fötterna stadigt i den österbottniska myllan, berättar gruppens sångare Mikael Ahlskog. The Rime utgörs av Matti Forsblom, Daniel Pettersson, Christian Lund och Mikael Ahlskog.

- Som av en händelse korsades våra vägar för cirka fyra år sedan och i diskussion med varandra insåg vi att vi hade en sak gemensamt: ett brinnande intresse för musik och lyrik. Från den här första träffen dröjde det inte många veckor innan vi sammanslöt igen - den här gången i den källare som nu idag är den plats där vi regelbundet träffas för att skapa musik.

Hur skulle ni beskriva er musik?

- Musiken faller antagligen in under kategorin gitarrbaserad pop/rock, melodisk sådan. Att skriva egen musik och egna texter är, och kommer alltid att förbli, väldigt viktigt för oss.

The Rime berättar att låttexterna i stor utsträckning är kopplade till bandmedlemmarnas gemensamma uppväxtmiljö, med människan och människomöten som återkommande teman. Musikaliskt influeras de av många olika musikstilar, allt från Bruce Springsteen till Foo Fighters.

Var kan man ser er på scen i framtiden?

- Vårt fokus det senaste året har legat på att skapa en repertoar vi är nöjda med och vår första singel får väl i någon mån betraktas som ett visitkort, förklarar Mikael Ahlskog. Av den här orsaken har vi inte aktivt sökt efter gigs och har just nu inga bekräftade spelningar. Men nu söker vi efter spelningar och hoppas givetvis att vårt singelsläpp ska hjälpa till.

Skapa en egen profil och rösta på Vegatoppen!

För att du ska kunna rösta bör du skapa en Yle-profil. Efter att du skapat profilen och loggat in kan du rösta.

Här kan du bekanta dig med användarinstruktionerna för Yle-profilen om du vill veta mera!

Antalet låtar är fortfarande det samma: tio låtar av vilka en är utmanare. Du kan rösta på en låt. Röstningen avslutas nästa veckas torsdag kl.12.00.

Markus Lytts är ny etta!

Markus Lytts innehar första platsen på Vegatoppen. Markus, lyckades alltså som utmanare ta sig upp på första plats, medan Jannike med låten Seven Emotions tyvärr fick minst röster och föll ut.

Så här fördelade sig rösterna i Vegatoppen nr 17:

1. Markus Lytts / The bottomline: 20.89 %
2. Emilia Alm / At the finishline: 14.56 %
3. Rickard Eklund / Finland: 13.29 %
4. Erik-André Hvidsten / Winter Sweet: 11.39 %
5. Susann Sonntag / Show your heart: 10.76 %
6. Malin Kojola / Underground: 10.13 %
7. Elna Romberg / Make New: 7.59 %
8. Månskensbonden / För sent för ibland: 4.43 %
9. Qruu / Allas lika värde: 3.8 %
10. Jannike / Seven Emotions: 3.16 %

Rösta på Vegatoppen nr 18 här!

Omröstningen är stängd.

Vi vill gärna höra vad ni tycker om låtarna! Kommentera i kommentarsfältet under artikeln.

Vegatoppen i Radio Vega, lördagar kl.21.05, i repris på måndagar kl.19.30 och på Arenan i 30 dagar.

Programledare för programmet är Jukka Isojoki.

Så här fungerar Vegatoppen

Vegatoppen satsar på finlandssvensk musik, det vill säga musik som antingen framförs på finlandssvenska eller på andra språk men vars upphovsmän- och kvinnor har finlandssvenska rötter.

I varje program presenteras tio låtar, två av dessa är veckans utmanare. De två låtar som får minst röster faller ut.

För att kunna rösta måste du skapa ett Yle-konto. Mera information hittar du i användarinstruktionerna.

Sitter du kanske själv på låtmaterial där hemma som du önskar att skulle höras av en större publik? Ta då kontakt med oss på adressen vegatoppen@yle.fi och gör oss medvetna om att du och din musik existerar. Då finns det också en möjlighet att du kan bli en av utmanarna på Vegatoppen.

Mer om ämnet på Yle Arenan

Diskussion om artikeln