Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Unga med bostadslån skickliga på att hantera pengar

Från 2016
Grönblå rullad 20-eurossedel.
Bild: Henrietta Hassinen / Yle

Unga vuxna som tagit bostadslån förhåller sig mer ansvarsfullt till sin egen konsumtion och ekonomi. Men allt färre är intresserade av att äga sin bostad.

Speciellt i stora städer kräver den egna bostaden ett långt förhållande med banken. Men de unga som har bostadslån är skickliga på att använda sina pengar, visar en ny finländsk undersökning.

På Konsumentforskningscentret vid Helsingfors Universitet har projektledare Anna-Riitta Lehtinen undersökt hur unga vuxna förhåller sig till hushållsekonomi, självkontroll och planering.

- De unga har en kontrollerad konsumtion och funderar länge över inköp de gör och när de shoppar. Sen planerar de sin egen ekonomi på lång sikt, är beredda på risker, tar försäkringar och sparar till en buffert.

Unga som lånar lyfter konsumtionslån uppvisar däremot impulsivitet och brist på långsiktigt tänkande.

Exceltabeller och sparpengar

En som kan bekräfta att bostadslån gör en bra på vardagsekonomi är Johannes Koski.

- Man måste planera för varje månad och kanske år framåt, så att man kan göra en semesterresa och få mat på bordet. Nog sitter vi med frun ibland över en Excel-tabell och funderar över hur vi får ekonomin att gå ihop, säger han.

Anna-Riitta Lehtinen på Konsumentforskningscentret vill ändå inte truga bostadslån på unga .

- Det är en stor plikt, man måste fundera noga på vad man gör.

Antalet finländare som köper en första bostad har minskat med 40 procent. Unga vuxna bor allt oftare på hyra.

Ursprunglig artikel: Jyrki Hara / Yle uutiset

Diskussion om artikeln