Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Havets hus väcker kritik

Från 2016
Uppdaterad 20.05.2016 14:07.
Skiss över Havets hus intill Replotbron.
Bildtext Skiss över Havets hus intill Replotbron.
Bild: Ardok & Holm arkitekter AB

Havets hus intill Replotbron i Korsholm har beviljats bygglov. Det planerade tornet väcker en hel del kritik. Havets hus har stötts och blötts i åratal.

Det första projektet kopplat till Havets hus började 2003. Sen dess har det funnits olika projektgrupper och olika projektledare.

Nuvarande styrelseordförande för Fastighets Ab Havets Hus, Erik Sjöberg, kom med i rullorna 2008.

Genom åren har placeringen flyttats flera gånger och projektets omfattning minskat.

Från 3500 till 382 kvadratmeter

Nu är man vid Berny's restaurang invid Replotbron. Enligt det bygglov som godkändes i byggnadsnämnden i onsdags är våningsytan 382 kvadratmeter.

- Det började med riktigt stora skalor på 3500 kvadratmeter. Då får vi gå 10 år tillbaka i tiden, säger kommundirektör Rurik Ahlberg.

Tornet kritiseras

Men kritiken mot husets utseende och kostnaderna låter inte vänta på sig. I den offentliga Facebook-gruppen "Vallgrund och resten" finns kommentarer om att man ska sätta pengarna på annat, att det enda man ser från tornet är Replotbrons undersida och att tornet helt enkelt är fult.

Man tycker också att kostnaderna för tornet kunde ha satts på större utställningsutrymmen.

På tal om kostnaderna. Erik Sjöberg hoppas att man kan hålla sig till lite över 1,2 miljoner euro.

- Räknar man med alla planeringskostnader för de senaste åren landar vi på 1,3 miljoner, säger Sjöberg.

När principbeslutet om ett torn togs minskade man på utställningsutrymmena. Sjöberg anser att utställningsutrymmena ändå är tillräckliga.

- Räknar man ihop aulan på 67 kvadratmeter och utställningsutrymmena på 53 kvadrat så kan man göra ganska mycket, säger Sjöberg.

Sjöberg: Utsikten är bra

Men det är alltså främst tornet som väcker kritik. Tornet kommer att resa sig 16 meter ovanför havsytan.

Vad kommer man att se därifrån, Erik Sjöberg?

- Vi har gjort simuleringar med drönare. Man ser vatten under bron och ovanför och man ser naturen. Visst, man ser inte lika många De Geer-moräner som vid Svedjehamn, men samma fenomen i mindre omfång kan ses från tornet.

Sjöberg säger att man också planerat in en "selfie-balkong".

- Där kan man ta en selfie med Replotbron i bakgrunden.

Antingen bygger man ett torn eller så inte, det finns ingen kompromiss, konstaterar Rurik Ahlberg.

- Jag hör till dem som tycker att det är viktigt att det finns ett lättillgängligt ställe för den äldre befolkningen där man kommer lite högre upp. Man ska inte heller glömma att Replotbron är ett viktigt besöksmål, säger Ahlberg.

30 dagars besvärstid

Beslutet om bygglov har en besvärstid på 30 dagar.

Förväntar du dig en hel del besvär?

- Det finns många olika åsikter. Vi väntar och ser, säger Erik Sjöberg.

Om byggandet går vidare enligt planerna är offentlig upphandling nästa steg. Sjöberg bedömer att man idag har mellan 60 och 70 procent av de nödvändiga dokumenten.

- Det här borde vara en bra tid att be om offerter, byggbranschen har ju inte för många projekt precis. Vi tror och hoppas på ganska fördelaktiga offerter.

Diskussion om artikeln