HS: Finlands ekonomi uppåt
Finlands ekonomi har vänt mot det bättre, anser ekonomiexperter som svarat på tidningen Helsingin Sanomats enkät.
Nästan alla som svarade på enkäten tror att recessionen är förbi och att det nu går bättre för Finlands ekonomi.
Över hälften av dem som svarade tror ändå att sysselsättningen bara påverkas lite, eller inte alls, trots den ekonomiska tillväxten.
62 ekonomiexperter svarade på enkäten. De som svarade på enkäten arbetar i bland annat olika ekonomiska forskningsinstitut, banker, universitet, finansministeriet och Finlands Bank.
Under veckan har även andra nyheter om Finlands ekonomi uppdagats. Bland annat har bruttonationalprodukten ökat med 0,6 procent jämfört med föregående kvartal.
På lördagen meddelade däremot kreditvärderingsinstitutet Moody's att de sänker Finlands kreditvärdighet från nivån Aaa till Aa1.