Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Kallur gjorde comeback med topptid – Harrison överlägsen

Från 2016
Uppdaterad 17.06.2016 08:21.
Susanna Kallur tar sig över häckar i Karlsruhe.
Bildtext Susanna Kallur tillbaka med besked. (arkivbild)

Trots att Kendra Harrison var med på startstrecket var det Susanna Kallur som stal showen på 100 meter häck vid Diamond League-tävlingarna i Stockholm.

Kallur hade inte tävlat på 100 meter häck på sex år på grund av en skada på höger skenben. Men på torsdag gjorde hon comeback utomhus och gjorde det med besked.

Bakom den överlägsna Harrison gjorde Kallur ett starkt lopp och slutade femma med tiden 13.00 i ett regnigt Stockholm.

Statistikettan Harrison fick fira segern med tiden 12.66 före landsmaninnorna Nia Ali och Queen Harrison.

Eriksson misslyckades

Zenitha Eriksson var ute efter att underskrida EM-kvalgränsen på 800 meter, men fick inte till det i Stockholm. Eriksson slutade sist med den mediokra tiden 2.14,94. Segern gick till Lovisa Lindh med tiden 2.00,81.

Erikssons bästa notering i år är 2.06,15 då EM-kvalgränsen är 2.02,90. Nästa chans att nå EM kommer på lördag då Eriksson deltar i tävlingar i Nivelles i Belgien.

Diskussion om artikeln