Södra Finlands största terrängcykelcenter öppnar i Fiskars
Södra Finlands största terrängcykelcenter öppnar inom kort i Fiskars. 60 kilometer terrängscykelrutter ska öppna kring bruket.

All sorts cykling som hobby ökar rejält i Finland just nu och i Fiskars tar man vara på trenden.
Första augusti öppnar 30 kilometer terrängcykelbanor runt Fiskars bruk och nästa år 30 kilometer till. Allt kommer att vara öppet för alla och det kostar inget.
Dessutom ska det gå att hyra en del cyklar från och med nästa år. I september 2018 ska allt vara färdigt och då är också hela cykeluthyrningen färdig. Den placeras centralt i en av de små stugorna bakom det gamla magasinet.
Kiosken på torget i Fiskars ska vara den centrala punkten och där ska finnas bland annat kartor och information tillgängliga.
Tanken är också att cyklisterna ska kunna använda sig av servicen i bruket, såsom mat eller övernattning.
Fyra svårighetsgrader
De stora höjdskillnaderna runt bruket gör det möjligt att skapa krävande rutter. Som högst är höjden 70 meter.
Banorna delas in i grön, blå, röd och svart. Grön är en mycket lätt rutt medan svart är mycket krävande, för vana åkare.
- Gröna rutter passar för alla. Det kommer inte att finnas så många kilometer svarta bansträckor. De är avsedda för riktiga terrängcykelentusiaster, säger Jukka Henttu som är en av de aktivaste banbyggarna.
Trickbana på kalhyggen
På ett par platser där skogen nyligen kalhuggits formar man om banan lite mer så att den blir en trickbana med branta kurvor. Annars förbättrar man endast befintliga stigar för att bevara naturen så mycket som möjligt.
- Vi använder så mycket naturliga stigar som möjligt. Hjortarna har gjort en hel del förarbete. Vi förbättrar dem endast lite för att kunna cykla, säger Henttu och lyfter upp att de är måna om att bevara naturupplevelsen.
En led går också längs en gammal väg som för ett par hundra år sedan troligen använts för hästtransporter.
De konstruktioner som tillverkas ska smälta in i naturen och byggs därför av naturmaterial. Stenar, stockar eller tunnare trädstammar blir spångar, små broar eller stöd på branta platser.
De vägvisare som ska finnas längs hela banan ska vara enkla träkonstruktioner.
- Vem som helst ska hitta lätt. Det ska vara speciellt tydligt på ställen där man kan välja olika vägar.
De designas av grafiker och träkonstruktionerna planeras av träsmeder, alla från Fiskars.
Bana öppen också vintertid
Bygget av en del av en mer avancerad röd bana är för tillfället igång vid Borgbyträsket. En grävmaskin har gjort grovjobbet på kalhygget.
Kurvorna ska vara rätt vinklade och skvättarna rätt dimensionerade för att färden ska löpa smidigt med terrängcykel.
En bana kommer att vara öppen också vintertid. Cyklarna med tjocka däck, så kallade fatbikes, gör det möjligt att köra också i snö och halka.
- Den rutten blir cirka 10 kilometer, säger Henttu.
Banorna ska gå söder och väster om bruket, största delen över Fiskars mark. Cirka 10 kilometer väster om bruket går också över Raseborgs mark.
Trädslagsstig finns redan
Från tidigare finns några utstakade vandringsstråk i Fiskars, exempelvis en två kilometer lång trädslagsstig. Längs den ska man känna igen de 23 olika trädslag som finns i bruket.
- Så framöver kanske vår verksamhet här inte bara är ett cykelcenter utan mer ett friluftscenter, säger Henttu.
Stora delar av terrängcyklingsrutterna ska också kunna användas av exempelvis stiglöpare.
Allt började med aktiva cykelentusiaster
Jukka Henttu, som till yrket är båtbyggare, jobbar för tillfället halvtid med att bygga upp cykelcentret.
Han flyttade till Fiskars för 15 år sedan. Terrängcykling hade han då sysslat med redan under 10 års tid, från det att terrängcyklarna kom till Finland. I Fiskars hittade han sedan andra som var intresserade av terrängcykling och andra extremsporter.
Både unga och äldre har sportat tillsammans med allt från att och surfa till att åka snowboard och klättra, men de hade inte bildat någon förening förrän ifjol.
- Vi är ett gäng cykelentusiaster som från början ville bygga banor åt oss själva.
Därför tog sportgänget kontakt med Fiskars för att fråga om de kunde få bygga rutter på Fiskars marker, nära byn.
- Det går riktigt bra, om ni vill kan det bli ett större projekt än så fick vi till svar, säger Henttu.
Gänget övervägde sedan om de hade tid och kraft att bygga banor av internationell standard samt skapa en större grej som kunde gagna bruket.
- Vi ansåg att vi hade möjlighet och kunskap till det. Vi har fin natur och bra rutter här. Dessutom är Fiskars en fin plats att vistas i. Vi har besökt olika platser utomlands och provat på olika banor. Så det finns möjlighet att det här kan bli internationellt, säger Henttu.
Flowriders vill främst sporta, inte tävla
Ifjol blev det sedan dags att organisera sig i form av föreningen Flowriders. Dess mål är att utveckla lokala utesporter för barn, unga och vuxna.
- Juniorarbetet är viktigt för oss. Vi har varje vecka en körtid för juniorer och vi ska också ha cyklar för juniorer.
De har inte någon större ambition att vinna tävlingar utan främst att skapa bra möjligheter i byn att idka olika extremsporter.
- Visst kommer vi att ha någon liten tävling, men mest cyklar vi för nöjes skull, säger Henttu.
En tävling hålls i alla fall i höst på en av banorna.
Helhetsbudgeten går på cirkla 80 000 euro. Centret har fått 65 procent av summan från EU:s Leader-projekt. Just nu bygger mellan fem och tio personer aktivt på banorna, till det kan läggas en hel del talkokraft.
- Vi som bor i Fiskars är vana att delta i talkon, säger Jukka Henttu med ett leende.