Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Beachvolley

Från 2016
Copacabana i Rio
Bildtext Beachvolley spelas på Copacabana.
Bild: imago/Fotoarena/ All Over Press

Beachvolley fick officiell OS-status vid sommarspelen i Atlanta 1996. Årets turneringar pågår mellan 6 och 18 augusti.

Herrar:

Grupp A:

Alison Cerutti/Bruno Schmidt BRA
Alex Ranghieri/Adrian Carambula ITA
Clemens Doppler/Alexander Horst AUT
Josh Binstock/Sam Schachter CAN

Grupp B:

Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen NED
Piotr Kantor/Bartosz Losiak POL
Markus Böckermann/Lars Flüggen GER
Nikita Liamin/Dmitri Barsouk RUS

Grupp C:

Nicholas Lucena/Philip Dalhausser USA
Paolo Nicolai/Daniele Lupo ITA
Juan Virgen/Lombardo Ontiveros MEX
Mohamed Naceur/Choaib Belhaj TUR

Grupp D:

Pedro Solberg/Evandro BRA
Aleksandrs Samoilovs/Janis Smedins LAT
Chaim Schalk/Den Saxton CAN
Diaz Nadir/Sergio Gonzalez CUB

Grupp E:

Reinder Nummerdor/Christiaan Varenhorst NEDERLÄNDERNA
Konstantin Semenov/Viatjeslav Krasilnikov RUS
Mariusz Prudel/Grzegorz Fijalek POL
Marco Grimalt/Esteban Grimalt CHI

Grupp F:

Jacob Gibb/Casey Patterson USA
Pablo Herrera/Adrian Gavira SPA
Alexander Huber/Robin Seidl AUT
Jefferson Pereira/Cherif Younousse QAT

Lördag 6 augusti

16.00 Carambula/Ranghueri – Doppler/Horst
17.00 Alison/Schmidt – Binstock/Schachter
22.30 Gibb/Patterson – Jefferson/Cherif
23.30 Brouwer/Meeuwsen – Liamin/Barsouk
03.00 Losiak/Kantor – Böckermann/Flüggen
04.00 Herrera/Gavira – Huber/Seidl

Söndag 7 augusti

18.00 Nicolai/Lupo – Virgen/Ontiveros
19.00 Nummerdor/Varenhorst – Grimalt/Grimalt
22.30 Lucena/Dalhausser – Naceur/Belhaj
23.30 Solberg/Evandro – Diaz/Gonzalez
05.00 Semenov/Krasilnikov – Fijalek/Prudel
06.00 Samoilovs/Smedins – Schalk/Saxton

Måndag 8 augusti

18.00 Losiak/Kantor – Liamin/Barsouk
19.00 Herrera/Gavira – Jefferson/Cherif
21.30 Alison/Schmidt – Doppler/Horst
22.30 Gibb/Patterson – Huber/Seidl
00.30 Brouwer/Meeuwsen – Böckermann/Flüggen
03.00 Carambula/Ranghieri - Binstock/Schachter

Tisdag 9 augusti

16.00 Solberg/Evandro – Schalk/Saxton
17.00 Lucena/Dalhausser – Virgen/Ontiveros
21.30 Samoilovs/Smedins – Diaz/Gonzalez
23.30 Nummerdor/Varenhorst – Fijalek/Prudel
04.00 Nicolai/Lupo – Naceur/Belhaj
05.00 Semenov/Krasilnikov – Grimalt/Grimalt

Onsdag 10 augusti

17.00 Gibb/Patterson – Herrera/Gavira
18.00 Huber/Seidl – Jefferson/Cherif
21.30 Alison/Schmidt – Carambula/Ranghieri
22.30 Brouwer/Meeuwsen – Losiak/Kantor
05.00 Böckermann/Flüggen – Liamin/Barsouk
06.00 Doppler/Horst - Binstock/Schachter

Torsdag 11 augusti

17.00 Schlak/Saxton – Diaz/Gonzalez
18.00 Fijalek/Prudel – Grimalt/Grimalt
19.00 Nummerdor/Varenhorst – Semenov/Krasilnikov
22.30 Lucena/Dalhausser – Nicolai/Lupo
22.30 Virgen/Ontiveros – Naceur/Belhaj
23.30 Solberg/Evandro – Samoilovs/Smedins
05.00/06.00 Lucky Loser Match

Fredag 12 augusti

17.00-06.00 Åttondelsfinaler

Lördag 13 augusti

17.00-06.00 Åttondelsfinaler

Måndag 15 augusti

22.00 Kvartsfinal 1
23.00 Kvartsfinal 2
05.00 Kvartsfinal 3
06.00 Kvartsfinal 4

Tisdag 16

22.00-06.00 Semifinaler

Torsdag 18 augusti (+1 dag, tidig morgon 19 augusti)

04.00 Bronsmatch
06.00 Final

Damer:

Grupp A:

Larissa/Talita BRA
Kinga Kolosinska/Monika Brzostek POL
Lauren Fendrick/Brooke Sweat USA
Jevgenia Ukolova/Jekaterina Birlova RUS

Grupp B:

Agatha/Barbara BRA
Elsa/Liliana ESP
Ana Gallay/Georgina Klug ARG
Barbora Hermannová/Marketa Slukova CZE

Grupp C:

Kerri Waksh Jennings/April Ross USA
Isabelle Forrer/Anouk Vergé-Dépré SUI
Fan Wang/Yuan Yue CHI
Mariafe Artacho/Nicole Laird AUS

Grupp D:

Laura Ludwig/Kira Walkenhorst GER
Marta Menegatti/Viktoria Orsi Toth ITA
Jamie Lynn Broder/Kristina Valjas CAN
Doaa Elghobashy/Nada Meawad EGY

Grupp E:

Sarah Pavan/Heather Bansley CAN
Karla Borger/Britta Büthe GER
Joana Heidrich/Nadine Zumkehr SUI
Sophie Van Gestel/Jantine Van Der Vlist NED

Grupp F:

Madelein Meppelink/Marleen Van Iersel NED
Louise Bawden/Taliqua Clancy AUS
Karen Cope Charles/Natalia Alfaro CRI
Olaya Perez Pazo/Norisbeth Agudo VEN

Lördag 6 augusti

18.00 Bawden/Clancy – Alfaro/Charles
19.00 Elsa/Liliana – Gallay/Klug
21.30 Agatha/Barbara – Hermannová/Slukova
00.30 Meppelink/Van Iersel – Pazo/Agudo
05.00 Forrer/Vergé-Dépré – Wang/Yue
06.00 Walsh Jennings/Ross – Artacho/Laird

Söndag 7 augusti

16.00 Larissa/Talita – Ukolova/Birlova
17.00 Kolosinska/Brzostek – Fendrick/Sweat
21.30 Pavan/Bansley – van Gestel/van de Vlist
00.30 Ludwig/Walkenhorst – Elghobashy/Nada
03.00 Borger/Büthe – Heidrich/Zumkehr
04.00 Menegatti/Orsi Toth – Broder/Valjas

Måndag 8 augusti

16.00 Forrer/Vergé-Dépré – Artacho/Laird
17.00 Agatha/Barbara – Gallay/Klug
23.30 Meppelink/Van Iersel – Alfaro/Charles
04.00 Elsa/liliana – Hermannová/Slukova
05.00 Bawden/Clancy – Pazo/Agudo
06.00 Walsh Jennings/Ross – Wang Yue

Tisdag 9 augusti

18.00 Menegatti/Orsi Toth – Elghobashy/Nada
19.00 Kolosinska/Brzostek – Ukolova/Birlova
22.30 Larissa/Talita – Fendrick/Sweat
00.30 Ludwig/Walkenhorst – Broder/Valjas
03.00 Borger/Büthe – van Gestel/van der Vlist
06.00 Pavan/Bansley – Heidrich/Zumkehr

Onsdag 10 augusti

16.00 Meppelink/Van Iersel – Bawden/Clancy
19.00 Wang/Yue – Artacho/Laird
23.30 Agatha/Barbara – Elsa/liliana
00.30 Alfaro/Charles – Pazo/Agudo
03.00 Walsh Jennings/Ross – Forrer/Vergé-Dépré
04.00 Gallay/Klug – Hermannová/Slukova

Torsdag 11 augusti

16.00 Larissa/Talita – Kolosinska/Brzostek
21.30 Fendrick/Sweat – Ukolova/Birlova
21.30 Broder/Valjas – Elghobashy/Nada
00.30 Heidrich/Zumkehr – van Gestel/van der Vlist
03.00 Ludwig/Walkenhorst – Menegatti/Orsi Toth
04.00 Pavan/Bansley – Borger/Büthe
05.00/06.00 Lucky Loser Match

Fredag 12 augusti

17.00-06.00 Åttondelsfinaler

Lördagen 13 augusti

17.00-06.00 Åttondelsfinaler

Söndag 14 augusti

22.00 Kvartsfinal 1
23.00 Kvartsfinal 2
05.00 Kvartsfinal 3
06.00 Kvartsfinal 4

Tisdag 16 augusti

22.00-06.00 Semifinaler

Onsdag 17 augusti (+1 dag, tidig morgon 18 augusti)

04.00 Bronsmatch
06.00 Final

Diskussion om artikeln