Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

En skivbutik skulle vara en kulturgärning

Från 2016
Uppdaterad 01.08.2016 09:27.
cd-skivor
Bildtext Svårt att se lönsamheten med en skivaffär i Vasa.
Bild: Arja Lento

När Anttila stänger finns det få möjlighter att köpa skivor i Vasa. Många vill ha en skivbutik, samtidigt som man ifrågasätter lönsamheten.

Juha Pouttu hade en skivaffär i Rewell Center i Vasa. Jukebox fanns i fem år mellan åren 2001 och 2006.
Han stängde butiken eftersom hans utbud riktades till en liten grupp.

- Jag hade material som ganska få ville köpa. I åtta år hade jag sen en webshop, och det gick ganska bra. Men för två år sen sjönk försäljningen så jag stängde den också, säger Pouttu.

När butiken var i gång behövde Pouttu sälja mellan 50 och 60 skivor per dag för att få det att gå runt. Antalet varierade förstås enligt skivornas priser.

Pouttu är skeptisk till att en skivaffär skulle fungera i Vasa.

- Om jag är ärlig så tror jag inte att det skulle fungera. Men jag hoppas att någon försöker och lyckas. Det är en kulturgärning om någon gör det.

För att en skivaffär skulle kunna fungera måste den ha ett rejält utbud.

- Det måste vara så mycket skivor. Man talar hela tiden om att vinylskivans försäljning ökar, men det är ändå så marginell musik tror jag.

Pouttu samlar ännu på skivor. Hemma har han över 10 000 skivor. Han beställer dem från nätaffärer i Finland, men den höga skatten gör att han även beställer dem utomlands ifrån.

- Momsen är ett problem. Den är 24 procent i Finland och ute i Europa kan den ligga på tolv.

Kenneth Norrlin är en aktiv skivsamlare som bor i Vasa.

- Jag saknar det mycket att kunna gå till en skivbutik i Vasa. Om det skulle lönas är väl en annan grej. Jag tror att det skulle gå omkull, säger Norrlin.

Norrlin påpekar också att utbudet är viktigt.

- Det ska finnas någonting för alla. Vinylen är ju grymt viktig, de som jag känner som konsumerar musik så köper vinyler.

Skivmässan som ordnas årligen är ett tecken på att intresset för skivor finns, menar Norrlin.

- 95 procent av dem som kommer dit är där för vinylerna. Om det finns så mycket folk som går på skivmässan varje år, varför skulle det då inte gå med en skivbutik?

En kedja skulle kunna vara ett tryggare alternativ än en butik som helt står på egna ben.

- Kanske det skulle vara nödvändigt. Det kan vara ganska hårt för en privatperson att öppna en skivbutik.

Diskussion om artikeln