Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Fredsförhandlingarna i Jemen läggs på is

Från 2016
Förstörda hus och barn som promenerar bland husras. Barn promenerar i Sanaa den 3 augusti bland förstörda hus efter luftanfall från den saudiledda koalitionen
Bildtext Barn promenerar i Sanaa den 3 augusti bland förstörda hus efter luftanfall från den saudiledda koalitionen.
Bild: EPA/YAHYA ARHAB

Fredsförhandlingarna i Jemen har avbrutits då regeringsstyrkorna och huthirebellerna inte lyckats komma fram till en lösning i förhandlingarna som leds av FN.

Det var FN:s specialsändebud Ismalil Ould Cheikh Ahmed som meddelade om den en månader långa pausen.

– Det största hindret som vi har stött på är att parterna saknar förtroende för varandra. Vi lämnade Kuwait idag, men fredsförhandlingarna kommer att fortsätta, lovade han.

Förhandingarna inleddes på våren i Kuwait.

Enligt nyhetsbyrån Reuters har regeringsstyrkorna med sina allierade inlett ett storoffensiv mot rebellerna öster om huvudstaden Sanaa efter att förhandlingarna avbröts. Det kommer också uppgifter om stridigheter vid gränsen mellan Jemen och Saudiarabien.

FN har uppskattat att till och med 80 procent av jemeniterna är i akut behov av mat, vatten och annan nödhjälp på grund av våldsamheterna i landet.