Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Han bakar en 25 meter lång tårta till Konstens natt i Vasa

Från 2016
Uppdaterad 12.08.2016 12:13.
Kockstuderande Abel Belay bakar en 25 meter lång tårta till Konstens natt i Vasa
Bildtext Kockstuderande Abel Belay bakar en 25 meter lång tårta till Konstens natt i Vasa
Bild: Yle/Elina Kaakinen

Konstens natt i Vasa fyller 25 år och det ska firas med en tårta bakad på hela 2000 ägg. Kockstuderande Abel Belay ligger bakom idén. Han visste inte hur stort projekt han gav sig in på när han lovade baka den 25 meter långa tårtan, säger han.

Abel Belay studerar till kock i Vasa. Han har bakat ända sedan i måndags. När Yle träffade honom på onsdag började han bli trött.

- Normalt bakar jag tårtor på fem ägg, säger han och tillägger att idén om en tårta på 2000 ägg är lite galen. Jag visste nog inte vad jag gav mig in på.

Abel bakar i undervisningsrestaurang Silverias kök. Till sin hjälp har han två studiekompisar. Tårtbottnar ligger utbredda på arbetsbänkarna. En maskin vispar smöret och Abel häller i florsocker från en jättesäck.

Kakbottnar till 25-meter lång tårta för att fira Konstens natt i Vasa 2016
Bild: Yle/Elina Kaakinen

21 kakbottnar behövs

I kylen ligger tre fyllda och dekorerade mäktiga tårtbitar. För att tårtan ska bli 25 meter lång behövs 21 likadana.

Abel Belay är förtjust i att baka just tårtor och därför fick han idén om en jättestor födelsedagstårta för att fira Konstens natt.

Producent Leena Nyqvist på Konstens natt var genast med på noterna.

- Det var precis det här lilla extra som behövdes till jubileumsåret. En fantastisk idé. En meter kaka för varje år.

Vasa stad deltar i kostnaderna för tårtingredienserna och Vasa yrkesinstitut låter de studerande använda Silverias kök för ändamålet.

Man hinner besöka 4-6 ställen

Förutom tårta bjuder Konstens natt som vanligt på en hel del olika evenemang; teater, konserter, klubbkvällar, program för barnen, performance, tal och mycket mer. Det mesta utspelar sig på och runt Vasa torg, Kasernområdet, biblioteket, teatrar och restauranger.

Leena Nyqvist och Marit Berndtson
Bildtext Leena Nyqvist och Marit Berndtson
Bild: Yle/Pia Lagus

Programutbudet är stort. Lite för stort, anser en del.

- Det är ett positivt problem att folk klagar över att utbudet är för stort, säger Leena Nyqvist.

Enligt undersökningar som Vasa stad gjort hinner man besöka fyra till sex ställen under kvällen.

- Det onödigt med långa program, korta smakprov fungerar bäst, säger Nyqvist.

Vasa var med bland de första

Därför har bland andra Wasa Teater valt att koncentrera sitt program till två timmar.

- Vi har märkt att folk gärna inleder kvällen här, men sedan vill de också hinna göra annat, säger Marit Berndtson som är administrativ chef på Wasa Teater.

Vasa var en av de första städerna som började fira Konstens natt. Helsingfors och Åbo körde igång med konceptet redan 1989. Vasa gick med 1992.

Webbstream kl 18-19

Yle Österbotten och Yle Pohjanmaa sänder direkt från Konstens natt på webben kl 18-19. Där syns också tårtan som Abel Belay bakat.

Här kan du se hela programmet under Konstens natt.

(Text: Även Elina Kaakinen/Yle Pohjanmaa)

Diskussion om artikeln