Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Att få eller inte få? Darija Klisjina klar för OS-längdtävlingen trots allt

Från 2016
Kvinnlig rysk längdhoppare under luftfärd mot sandgropen.
Bildtext Det satt hårt åt för Darija Klisjina att få tävla i OS, men nu är det slutligen klart.
Bild: All over press.

Turerna kring den ryska längdhopparen Darija Klisjina fortsätter. Nu får hon trots allt tävla i Rio under olympisk flagg.

För den oinvigde kan det verka som att den internationella idrottsbyråkratin ena stunden vill ha henne inne och andra stunden vill stänga henne ute. Och visst är det lite så det är.

Klisjina tilläts tävla som oberoende idrottare under olympisk flagg, trots att resten av de ryska idrottarna stängts av från OS på grund av dopingproblemen i hemlandet.

Men Klisjinas OS-dröm såg under helgen ut att gå i kras då det internationella friidrottsförbundet (IAAF) förbjöd henne att tävla på grund av oegentligheter med ett av hennes dopingprov.

Men nu får hon tävla trots allt. Idrottens internationella skiljedomstol (CAS) godkände Klisjinas klagomål, och således är ryskan sist och slutligen klar för damernas längdkval på tisdagen.

Diskussion om artikeln