Ränder sätter färg på hälsostationen i Nickby
Lila, blåa och gröna ränder dominerar då Sibboborna är med och skapar konst i den nya social- och hälsostationen i Nickby. Snart pryds ingången av ett stort kollektivt konstverk.
Glada färgremsor väntar på eleverna från Kyrkoby skola. Ivern är stor då eleverna, i årskurserna två och tre, tar sig an uppgiften att välja sina favoritfärger.
Många väljer en lila remsa, som de sedan placerar på skissen till det blivande konstverket.
- Det är en bra och stark färg, lyder en motivering.
Allt som allt behövs 540 ränder för att täcka det 30 meter långa konstverket ovanför entrén till hälsostationen. Det finns ännu gott om plats på skissen.
- Det är skoj med så här många färger efter varandra, säger en elev som koncentrerat limmar fast sin gröna remsa.
Om cirka två veckor är det dags att inviga det färdiga verket, tror bildkonstnär Majbritt Huovila som leder processen.
- Färger är som toner. Placerar man dem bredvid varandra händer spännande saker, säger hon.
Under hela veckan är hon på plats för att vägleda de medskapande Sibboborna.
- Som konstnär är det spännande att släppa kontrollen och låta deltagarna skapa helheten.
Förutom elever har också personalen vid social- och hälsostationen satt sina ränder på skissen.
- Blå tycks vara en populär färg för oss här i Finland, säger Majbritt Huovila.
En del av det kollektivt skapade mönstret kommer också att målas på väggar och trappor i byggnaden.
Också på andra ställen i Nickby kommer ny konst att synas snart. Den nya rondellen i Ådalen ska prydas och en tävling är utlyst för fler konstverk i det nya bostadsområdet.
Läs också
-
Nickby fick ny rondell
8.7.2016
Diskussion om artikeln