Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Torsdagens program i Rio

Från 2016
Suvi Mikkonen i kvartsfinalmatchen mot Kinas Hou Yuzhuo i London-OS 2012.
Bildtext Suvi Mikkonen tävlar i OS på torsdag.
Bild: EPA/Ian Langsdon

Under den trettonde OS-dagen är Hangö IK:s Linda Sandblom i elden i damernas höjdkval. Suvi Mikkonen jagar i sin tur en framskjuten placering i taekwondo.

Dagens finländare:
Noora Tamminen, golf (14.52)
Suvi Mikkonen, taekwondo (15.00)
Linda Sandblom, friidrott (16.00)
Ursula Wikström, golf (16.25)

Sändningar i TV:

TV2 14.55–07.00
Kanot, friidrott, taekwondo, volleyboll, basket, brottning, simhopp, boxning, beachvolley

Yle Fem 13.20–06.05
Golf, taekwondo, segling, handboll, triathlon, basket, volleyboll

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16–10.00
15.03-17.00

Torsdagens program i sin helhet:

Badminton
14.30 Dubbel (D), bronsmatch
15.20 Singel (D), semifinal
16.10 Dubbel (H), bronsmatch
17.00 Singel (D), semifinal
17.50 Dubbel (D), final

Basket, damer
21.00 Spanien – Serbien
01.00 Frankrike – USA

Beachvolley, herrar
04.00 Krasilnikov/Semenov – Brouwer/Meeuwsen, bronsmatch
06.00 Nicolai/Lupo – Alison/Bruno Schmidt, final

Boxning
20.00-21.45
Flugvikt (D), semifinaler
Bantamvikt (H), semifinaler
Mellanvikt (H), semifinaler
Lätt tungvikt (H), final

Brottning, damer
16.00-16.30 53 kg, kval
16.00-16.30 63 kg, kval
16.00-16.30 75 kg, kval
16.30-19.00 53 kg, utslagsomgång
16.30-19.00 63 kg, utslagsomgång
16.30-19.00 75 kg, utslagsomgång
22.00-22.45 53 kg återkval
22.00-22.45 63 kg, återkval
22.00-22.45 75 kg, återkval
22.45-23.05 53 kg, bronsmatcher
23.05-23.15 53 kg, final
23.30-23.50 63 kg, bronsmatcher
23.50-00.00 63 kg, final
00.15-00.35 75 kg, bronsmatcher
00.35-00.45 75 kg, final

Cykling, BMX herrar
19.30 Kvartsfinal 1
19.51 Kvartsfinal 2
20.17 Kvartsfinal 3

Friidrott
15.30 Tiokamp (H), 110 meter häck
15.55 Kula (H), kval
16.00 Höjd (D), kval Linda Sandblom
16.25 Tiokamp (H), diskus grupp A
17.20 Stafett 4 x 100 meter (D), försök
17.40 Stafett 4 x 100 meter (H), försök
17.40 Tiokamp (H), diskus grupp B
18.00 400 meter häck (H), final
19.35 Tiokamp (H), stav
00.35 Tiokamp (H), spjut grupp A
01.45 Tiokamp (H), spjut grupp B
02.30 Kula (H), final
02.45 1500 meter (H), semifinal
03.10 Spjut (D), final
03.15 800 meter (D), semifinal
03.45 Tiokamp (H), 1500 meter
04.15 400 meter häck (D), final
04.30 200 meter (H), final

Golf, damer
13.00-21.30 Andra rundan Noora Tamminen, Ursula Wikström

Handboll, damer
21.30 Nederländerna – Frankrike
02.30 Norge – Ryssland

Kanot
15.00 K2 1000 meter (H), A-final
15.08 C1 200 meter (H), B-final
15.15 C1 200 meter (H), A-final
15.32 K2 200 meter (H), B-final
15.39 K2 200 meter (H), A-final
15.56 K1 500 meter (D), B-final
16.03 K1 500 meter (D) A-final

Konstsim
19.00-19.50 Lag, tekniskt program

Landhockey, herrar
18.00 Nederländerna – Tyskland
23.00 Belgien – Argentina

Modern femkamp
16.00-19.00 Fäktning, ranking (D)
20.30-23.30 Fäktning, ranking (H)

Segling
19.05 470 (D), medaljstart
19.50 470 (H), medaljstart
20.35 49er (H), medaljstart
21.20 49er FX (D), medaljstart

Simhopp, damer
16.00-17.30 Höga hopp, semifinal
22.00-23.30 Höga hopp, final

Taekwondo
15.00-18.45 57 kg (D), första omgången Suvi Mikkonen
15.15-19.00 68 kg (H), första omgången
21.00-22.45 57 kg (D), kvartsfinaler
21.15-23.00 68 kg (H), kvartsfinaler
23.00-23.45 57 kg (D), semifinaler
23.15-00.00 68 kg (H), semifinaler
02.00-02.45 57 kg (D), återkval
02.15-03.00 68 kg (H), återkval
03.00-03.45 57 kg (D), bronsmatcher
03.15-04.00 68 kg (H), bronsmatcher
04.00-04.15 57 kg (D), final
04.15-04.30 68 kg (H), final

Triathlon, herrar
17.00-19.15 Tävling

Vattenpolo, herrar
17.00 Ungern – Brasilien
18.20 Montenegro – Kroatien
21.10 Grekland – Spanien
22.30 Italien – Serbien

Volleyboll, damer
19.00 Serbien – USA
04.15 Kina – Nederländerna