Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Hangös första pridefestival lockade 2 000 deltagare

Från 2016
Prideparaden i Hangö 2016 sätter igång vid magasinen i Östra hamnen.
Bildtext Producent Titti Myhrberg längst fram i ledet då paraden sätter igång i Östra hamnen i Hangö.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Det var sol och glada miner under prideveckoslutet i Finlands sydligaste stad. Festivalen lockade folk från många håll och redan nu planerar man Hangö Pride 2017.

En kvart innan det är meningen att prideparaden ska köra igång är det ännu rätt glest med folk som väntar vid träffpunkten utanför restaurang Makana. Snart ansluter sig ändå allt flera, och när folksamlingen styr stegen mot strandfesten går det varken att skymta början eller ändan av tåget.

Stämningen är i topp då en färggrann skara ivrigt väntar på att flaket ska köra iväg och paraden ska inleda sin vandring mot badstranden Plagen.

En av de som står och väntar i solen är Anita Lehtinen, sysselsättningsterapeut inom mentalvården på Hangö stad.

Anita Lehtinen, Heikki Kokkonen, Laura Enqvist och Johanna Pitkänen väntar på att paraden ska börja.
Bildtext Anita Lehtinen, Heikki Kokkonen, Laura Enqvist och Johanna Pitkänen väntar på att paraden ska börja.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Lehtinen tecknar serien om Hangölejonen Aurora och Conrad som också deltar i paraden.

Laura Enqvist och Johanna Pitkänen som väntar med Lehtinen har kommit från Helsingfors för att delta i Västnylands första pridefestival.

De har sällskap av många andra utsocknes paraddeltagare som tagit sig till Östra hamnen denna soliga lördagseftermiddag (20.8).

Till exempel av Åbobon Maija Ruokonen och Tenalabon Virve Savoila som skyler sig från de starkaste solstrålarna med ett färgglatt regnbågsparaply.

Maija Ruokonen och Virve Savoila under ett regnbågsfärgat paraply i Hangö.
Bildtext Maija Ruokonen kom från Åbo och Virve Savoila från Tenala för att delta i Hangö Pride.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Även Raseborgs informatör Marie Sandberg har styrt stegen mot Hangö tillsammans med hunden Lulle och Helsingforskompisen Sirke Bergman.

Sirke Bergman och Raseborgs informatör Marie Sandberg väntar tillsammans med hunden Lulle på att prideparaden i Hangö ska sätta igång.
Bildtext Sirke Bergman och Raseborgs informatör Marie Sandberg väntar tillsammans med hunden Lulle på att prideparaden i Hangö ska sätta igång.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

- Det är roligt att se att pride i Hangö lockar så här mycket människor, vi hoppas på lika mycket till Raseborg Pride i Ekenäs i september, säger Sandberg.

Hangölejonen deltar i prideparaden i Hangö.
Bildtext Hangölejonen Aurora och Conrad vinkar glatt till åskådarna.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

När paraden väl sätter igång ljuder hurraropen och musiken, och när tåget når Frihetsmonumentet har dubbelt fler anslutit sig till den glada folkmassan.

Flaggor, ballonger och många människor i prideparaden i Hangö.
Bildtext Kring 400 deltagare i paraden under Hangös första pridefestival.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

'

Hangö vill vara en stad som understöder jämlikhet

Under festen som följer paraden passar stadsdirektör Denis Strandell på att uttrycka sin glädje över evenemanget och lova att pride också får ordnas nästa år.

Hangös stadsdirektör Denis Strandell och producent för Hangö Pride på scenen vid plagen i Hangö.
Bildtext Hangös stadsdirektör Denis Strandell håller tal på pridefesten på Plagen. Med på scen har han producent Titti Myhrberg.
Bild: Yle/Malin Valtonen

- Jag uppmanar alla att ta med sina vänner nästa år så att pride i Hangö blir ännu större, säger han.

Han fortsätter med att tacka företagare Anders Augustson för initiativet till festivalen och understryker att Hangö vill vara en stad som understöder jämlikhet.

"Det var suveränt"

Det är en mycket nöjd Titti Myhrberg som svarar i telefonen på måndagsmorgonen efter prideveckoslutet.

- Det var suveränt. Vi hade vädret på vår sida och är väldigt glada över hur mycket människor som var på plats. Jag tror det rörde sig om kring 2 000 personer, berättar Myhrberg som är producent för pridefestivalen.

Julgubben vinkar i prideparaden i Hangö.
Bildtext Även julgubben ville vara med och fira.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Myhrberg säger att kring 400 deltog i paraden och man räknar med att lika många såg på.

Villa Tellina välkomnar Hangö pride med banderoll och flagga.
Bildtext Pensionatet Tellina välkomnar Hangö Pride med banderoll och flagga.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Trots att hon är nöjd med årets pridefestival så är planen att evenemanget ska växa ytterligare i framtiden. Målet är att bli lika stor som Hangöregattan var en gång i tiderna.

- Jag minns att polisen fick be folk som var på väg till regattan vända om i Ekenäs för att det var så mycket människor i Hangö. Så stor skulle jag vilja att Hangö Pride skulle bli, men med undantaget att vi inte skulle behöva be folk vända om, säger Myhrberg.

Folk samlade på strand Plagen i Hangö för Hangö Pride 2016.
Bildtext Efter paraden fortsatte festligheterna på Plagen.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Efter helgens pride har redan många företagare hört av sig till Myhrberg om Hangö Pride 2017.

- Nu när de har sett att det gick så bra så har de kommit med en massa idéer om vad vi kan göra nästa år, berättar hon.

Mops med krans runt halsen deltar i paraden i Hangö Pride.
Bildtext Färggrann fyrbent filur dagen till ära.
Bild: Yle/Nicole Hjelt

Diskussion om artikeln