Trafikstockningar att vänta på Borgåleden
Beläggningsarbetena på Borgåleden mellan Hangelby och Drägsby inleds på tisdagen. Bilisterna uppmanas förbereda sig på eventuella trafikstockningar på motorvägen.
Trafiken på motorvägssträckan mellan Hangelby (Kalkstrandsvägen) och Drägsby dirigeras tidvis via en omväg. Det här trots att beläggningsarbetena utförs utanför rusningstid, för det mesta nattetid.
Också dagtid gäller sänkta hastighetsbegränsningar på sträckan.
Arbetena börjar på den sidan av motorvägen som leder till Helsingfors och de pågår cirka tre veckor. Efter det fortsätter de på den sidan som leder till Borgå.
Beläggningsarbetena hör till åtgärdsprogrammet för att minska reparationsskulden, och är därför mer omfattande än ett vanligt beläggningsarbete.
Sättningar i vägen och brister i geometrin repareras med beläggnings- och fräsningsmetoder enligt en informationsmodell som man har gjort av vägen.
Arbetet utförs av Asfalttikallio på uppdrag av Nylands NTM-central.