Polisen spårade björn i Gamla Vasa
Polisen fick på söndag förmiddag ett tips om en eventuell björnobservation i Gamla Vasa. Björnhundarna tappade spåret vid ett vattendrag och polisen kan därför inte slå fast om det var björn.
Emilia Köykkä var ute på promenad på Hästholmsvägen i Gamla Vasa.
Plötsligt hörde hon ett brakande av kvistar som bröts i skogen invid vägen.
- Först trodde jag att det var en människa för ljudet var så högt, säger Köykkä.
Emilia Köykkä stannade för att se vem det var som rörde sig i skogen.
- Då hörde jag andningen och förstod att det var ett djur. Jag såg ett mörkt djur med burrig päls. Det var ingen liten unge, men inte heller en fullvuxen björn, säger Köykkä.
Emilia Köykkä försökte uppträda så lugnt som möjligt medan hon raskt avlägsnade sig från platsen och ringde polisen.
Genomsökte området
Polisen undersökte området med hjälp av Storviltsassistansen och björnhundar. I området finns ett vattendrag och där tappade hundarna spåret.
Polisen kan därför inte med säkerhet säga om det var en björn eller ett annat djur.
Om flera björnobservationer görs i området ska man vända sig till nödcentralen på nummer 112. Därifrån förmedlas informationen till polisen.
Artikeln uppdaterad den 28.8 klockan 17.38.