HJK förbi IFK Mariehamn i guldracet – Forssell: ”Jätteviktigt för oss”
IFK Mariehamn blev av med sin ledning i fotbollsligan efter ett kryss hemma mot tabellfemman VPS. HJK besegrade samtidigt KuPS i det andra toppmötet och gick upp som etta.
Det är i första hand IFK Mariehamn och HJK som gör upp om fotbollsligans mästerskap 2016. Ålänningarna jagar sin första titel – HJK ännu en i raden.
Och kampen fortsätter oerhört jämn även efter söndagens superomgång där fyra av fem topplag var i elden.
HJK besegrade KuPS hemma i Helsingfors med 1-0 samtidigt som IFK Mariehamn fick nöja sig med oavgjort 0-0 hemma mot VPS.
Lag | G | W | D | L | +/– | P |
---|---|---|---|---|---|---|
HJK | 25 | 13 | 8 | 4 | 40-24 | 47 |
IFK Mariehamn | 24 | 13 | 7 | 4 | 27-16 | 46 |
RoPS | 24 | 11 | 7 | 6 | 35-24 | 40 |
KuPS | 24 | 11 | 5 | 8 | 28-21 | 38 |
VPS | 24 | 11 | 5 | 8 | 25-20 | 38 |
Alfredo Morelos var omgångens enda målskytt. Colombianen tog vara på Sebastian Dahlströms framspelning i slutet av den första halvleken och avslutade säkert. Morelos steg nu upp som ensam tvåa i skytteligan, två mål bakom Roope Riski som träffat rätt 14 gånger.
– Vi hade tålamod att hålla i bollen och skapade fler chanser än KuPS fast också dom hade sina stunder. Det bättre laget vann, säger Mikael Forssell till Yle Sporten.
"Måste kämpa hårt"
HJK toppar nu tabellen med en poängs marginal till IFK, som spelat en match färre. Ungefär en fjärdedel av säsongen återstår att spela, HJK har åtta matcher kvar mot IFK:s nio.
– Tre poäng var viktigast idag, vi har kommit i form igen med två raka segrar. Det var jätteviktigt efter en lite sämre fas, som varje lag går igenom i något skede, konstaterar Forssell.
– Säsongen i Finland är jättetung, det kommer match efter match efter match, och man vet att det blir sämre perioder ibland. Nu hoppas vi det blir ännu mer segrar för oss, men vi vet också att det kommer att bli en jättesvår avslutning och att vi måste kämpa hårt för att vinna mästerskapet.
Strandvall: Inte illa
På Åland hade IFK Mariehamn fler chanser, framför allt genom lagets skyttekung Dever Orgill, men VPS försvar höll tätt och poängen delades.
– En poäng mot det mest defensivt disciplinerade laget idag. Inte illa att avsluta en svår augustimånad på det här sättet, skriver VPS-mittfältaren Sebastian Strandvall på Twitter.
Resultat:
HJK - KuPS 1-0 (1-0)
45. Alfredo Morelos 1-0
Publik: 3025
IFK Mariehamn - VPS 0-0
Publik: 1305