Hundratals Ekenäsbor har tittat olagligt på tv
Polisen misstänker att flera hundra personer olagligt har tittat på betal-tv i Västnyland. Verksamheten har pågått i flera år och främst i Ekenäsområdet.
Polisen har förhört tre personer och en person har varit häktad i några dagar. I förundersökningen har den häktade personen delvis erkänt att hen har gjort det möjligt att olagligt titta på avgiftsbelagda tv-kanaler.
Både privatpersoner och företag har låtit installera apparater för att gratis kunna se på avgiftsbelagda tv-kanaler.
Polisen har nu inlett en förundersökning om bland annat brott mot upphovsrätt.
Förundersökningen har nyss börjat och åtminstone 200 till 300 personer har använt sig av piratnätverket. Polisen utesluter inte att ännu fler människor är involverade.
Yle Västnyland har fått frågor om varför det inte går att kommentera den här artikeln. Svaret är att det inte går eftersom vi (redaktionen) har valt att inte möjliggöra det. Det i sin tur har att göra med vår policy om att inte öppna upp artiklar som gäller brott och olyckor för kommentarer. M v h Patrik Rosström - Yle Västnyland