Kilen får fondpengar för att renovera salteriet
Kilens hembygdsgård får bidrag från Svenska kulturfonden för att renovera Salteribyggnaden. Kulturfonden beviljar 34 500 euro till projektet.
Det är fråga om en omfattande renovering, berättar Susanne Sandvik-Hannuksela som är verksamhetsledare på Kilens hembygdsgård. Stiftelsen för Kilens hembygdsgård har också fått pengar till projektet från EU och Kristinestads stad. Salteribyggnadens tak och golv ska förnyas och bland annat kök och toaletter ska byggas om.
Nu ska man begära offerter på renoveringsprojektet och enligt planerna ska renoveringen komma igång i början av nästa år.
- Vår målsättning är att renoveringen ska vara klar när sommarsäsongen på Kilen börjar nästa år, säger Susanne Sandvik-Hannuksela.
Hon berättar att man redan har fått förfrågningar om att ordna till exempel bröllop i Salteribyggnaden.
Kilens hembygdsgård ligger i Sideby och gårdens museibyggnader kommer från flera olika tidsepoker. Fisksalteriet i Kilens hamn är byggt i början av 1900-talet.