Nyaste Samsungmobilen får inte användas under flygningar
Flera olika instanser har varnat konsumenterna för den koreanska elektroniktillverkaren Samsungs senaste mobilmodell.
Konsumentskyddsmyndigheten i USA har uppmanat folk att helt sluta använda telefonen Galaxy Note 7.
Också Samsung har gått ut med samma varning. Bolaget uppmanar konsumenterna att stänga av telefonen och byta till en annan modell. Samsung har också avbrutit tillverkningen av telefonmodellen.
Orsaken är ett flertal fall där telefonens batteri blivit överhettat och exploderat.
Tidigare uppmanade USA:s flygsäkerhetsmyndigheter och Kanadas trafikministerium flygpassagerare att packa telefonen i handbagaget på grund av brandrisken. Telefonen ska vara avstängd och den ska inte laddas under resans gång.
Flera flygbolag har helt förbjudit telefonmodellen på sina flyg.
Finnair meddelade i kväll på Twitter att Samsung Galaxy Note 7 ska transporteras i handbagaget. Telefonen får inte laddas och den ska vara avstängd. Flygbolaget hänvisade till anvisningar från europeiska flygsäkerhetsmyndigheten EASA.
Samsung Galaxy Note 7 finns ännu inte att köpa i Finland.